Karın Germe Estetiği

Paylaş
 

Estetik ameliyatları konusunda, tüm cerrahların estetik ameliyatı olmak isteyenlere yaptığı ilk tavsiye, estetik operasyonu sırf başkaları yaptırdığı veya sadece başkaları yaptırmanızı istiyor diye yaptırmamalısınız. Olmaktadır. Çünkü estetik ameliyatı olmak tamamen kişisel bir tercih meselesidir. İkinci olarak estetik müdahaleden beklentilerinizin neler olduğudur. Çünkü bazı durumlarda hasta, estetik müdahaleden mucizevî sonuçlar bekliyor. Bu da operasyon sonrası hastada gerçekten çok büyük hayal kırıklıklarına neden oluyor.

Estetik müdahale için ilk şart, bu operasyonu gerçekten istiyor musunuz? Yani duygusal olarak bu operasyona hasır mısınız? İkinci şart ise bu estetik müdahaleye vücudunuzun gerçekten ihtiyacı var mı?

Karın germe operasyonları için de yukarıda saydığımız tüm hususlar geçerlidir. Eğer gerçekten karnınızın bu operasyona ihtiyacı varsa, kendinizi duygusal ve fiziksel olarak bu ameliyata hazır hissediyorsanız, karın estetiği kendinize olan güveninizi tekrar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle yaz aylarında denize girerken mayo / bikini giyebilecek, karnınızı ve göbeğinizi saklamak için farklı farklı çareler aramayacaksınız.

Karın gerdirme operasyonu için cerrahınız sizi muayene edecek ve sonrasında yapılacak olan operasyon ve yöntemleri hakkında sohbet edecektir. Yapılacak olan estetik müdahale sonrasında meydana gelecek olan düzelmenin, yaş, kemik ve deri yapısı, yaş, ağırlık, sigara ve alkol bağımlılığı / kullanımı, beslenme şeklinize bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Karın Gerdirme (Abdominoplasti) Operasyonunu Kimler Olmalıdır?

Karın gerdirme operasyonunu, her türlü egzersize rağmen karın bölgesinde gerekli iyileşme ve düzelmeyi sağlayamayan, karın bölgesinde deri sarkıklığı olan bütün erkek ve kadın adaylar olabilir. Karın gerdirme, özellikle çoklu doğum yapmış ve bu nedenle karın bölgesinde sarkma, çatlak oluşmuş, karın bölgesindeki deformasyon egzersiz vb. şeylerle düzeltilemeyecek derecede kötü olan kadınlar için oldukça uygundur.

Fazla kilolu olup da karın gerdirme ameliyatı olmak isteyen hastalardan, kilo vermek niyetinde olanların, öncelikle kilo vermeleri ve daha sonra bu ameliyatı olmaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Ayrıca doğum yapmak isteyen kadınların da bu niyetlerini doğum sonrasında bırakmaları oldukça mantıklı bir davranış olacaktır.

Unutmayın karın gerdirme operasyonu karın bölgenizde görece bir iyileşme ve düzelme sağlayacak, özgüveninizi kazanmanıza yardım edecektir. Fakat fiziğinizle ilgili sorunlarınızı tamamen ortadan kaldırmayacaktır. Bu nedenle karın estetiği ile ilgili beklentilerinizi ve elde edeceğiniz faydayı cerrahınızla enine boyuna konuşmanızda çok büyük yara vardır.  

Estetik Müdahale Öncesi Hazırlık

Estetik ameliyat öncesi yapmanız gereken ve cerrahınız tarafından da kesinlikle yerine getirilmesini isteyeceği bazı konular olacaktır. Sigara içiyorsanız kesinlikle operasyondan bir ay öncesi bırakmalı ve operasyondan 15 gün sonrasına kadar da içmemelisiniz. Mümkün olduğu kadar güneşe çıkmamalısınız. Sürekli olarak kullandığınız ilaçları mutlaka cerrahınıza bildirmelisiniz. Ayrıca aspirin ve E vitamini kullanıyorsanız bu ilaçları da kullanmayı bırakmalısınız. Operasyon öncesi ağır diyetler yapmayın. Operasyon öncesi soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar operasyonun ertelenmesine sebep olacaktır.

Karın gerdirme estetiği iki çeşittir. Tam karın gerdirme (Abdominoplasti) ve kısmi karın gerdirme (Mini – Abdominoplasti).

Unutmayın Abdominoplasti kesinlikle şişmanlık önlemek için, kilo vermek amacıyla yapılan bir operasyon değildir. Bu nedenle kilo vermek amacıyla yaptırmayı düşünüyorsanız kesinlikle vazgeçmelisiniz. Operasyon öncesi kilo vermek istiyorsanız verebilirsiniz. Karın gerdirme operasyonları kesinlikle hastane ortamında yapılmaktadır.

Operasyon Planlaması

Karın gerdirme operasyonu için öncelikle ilk muayene ve kontrol yapılır. Bu muayenede karnınızın durum, yağ oranı, sarkma ve sarkmanın oranı, kilo fazlalığınız gibi faktörler kontrol edilir. Ayrıca yine bu muayenede, daha önceden geçirdiğiniz hastalıklar ve sağlık öykünüz, alışkanlıklarınız (alkol, sigara vb.) sürekli olarak kullandığınız ilaçlar, hakkında sorular sorulacaktır. Doğru ve net bilgiler vermeniz önemlidir. Ayrıca doktorunuz sormasa bile bu konuları kesinlikle cerrahınızla konuşmalısınız. Tabi sadece bu tip alışkanlık ve eğilimlerinizi değil, aynı zamanda karın gerdirme operasyonunu neden istediğiniz, ameliyattan neler beklediğiniz hakkında da konuşmalı ve aklınıza takılan bütün soruları sormalı ve cevaplarını almalısınız.

Ameliyat Aşamaları

Karın gerdirme operasyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Tam karın gerdirme operasyonu, yapılacak gerdirme işlemine bağlı olarak ortalama 2 ile 4 saat arasında sürebilmektedir. Şayet kısmi gerdirme yapılacaksa bu operasyon da yapılacak olan müdahaleye bağlı olarak 1 ile 2 saat arasında sürebilmektedir. Genel olarak karın gerdirme kesilerinde, kalçadan kalçaya ve mayo / bikini altında kalacak şekilde kesiler yapılmaktadır. Kısmi karın gerdirme müdahaleleri ise kesilen bölge daha kısa olarak planlanmaktadır. Genellikle göbek deliği olduğu gibi bırakılır ve yeri değiştirilmez. Operasyon esnasında karnı oluşturan cilt dokusu, kasık bölgesinden kaburga kemik hizasına doğru kaslardan gevşetilir. Eğer karın kaslarında fıtık veya zayıflık varsa takviye edilir. Derinin fazlası kesilerek alınır. Kısmi gerdirmede bu işlem daha küçük oranlarda yapılır. Cerrahi müdahale sonrasında tek dikişle veya intradermik (gizli) dikiş uygulanarak yara kapatılır. Ayrıca kesilerin altında ve müdahalenin yapıldığı bölgede toplanacak sıvının akması için dren yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası

Operasyondan sonraki ilk 3 – 4 gün meydana gelen şişlik ve morluk oluşabilir. Ağrı olursa, ağrı kesici kullanılır. Karın bölgesine yerleştirilen drenler 1 ile 3 sonra çıkarılır. Dikişler de hastanın durumuna bağlı olmak üzere 1 ile 3 hafta sonra çıkarılır. Ameliyattan sonra 1 ya da 2 gün hastanede yatmanız gerekebilir. 2 ile 4 hafta sonra da işbaşı yapabilirsiniz. Yaralar ilk olarak 6 ay süre ile kötüye doğru bir trend izleyebilir. Telaş edilecek bir durum yoktur. Yara izlerinin kaybolması ve cilt rengini alması 1 yılı bulabilir. İzler yok olmazlar ama dikkatli bakılmadıkça görülemeyecek kadar silikleşir. Yapılan gerdirme operasyonu özellikle karın kaslarında sarkıklık, gevşeklik ve kas zayıflığı olanlarda mükemmel sonuçlar doğurur. Eğer düzenli olarak egzersiz yapar ve beslenmenize dikkat ederseniz yapılan karın gerdirme operasyonunun etkilerini yıllarca muhafaza edebilirsiniz.

Karın Gerdirme Ameliyatının Alternatifi Nedir?

Karın gerdirme estetiğinde ameliyatsız çözüm olarak, karından vakumla yağ alınması yapılabilir. Karnınız aşırı yağlı değilse, karın kaslarınız gevşek ve sarkık değilse, normal ve sağlıklı kişilerde ameliyatsız çözül olarak düşünülebilir.

Karın Gerdirme Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Ülkemizde her yıl yüzlerce karın gerdirme (Abdominoplasti) operasyonu yapılmaktadır. Yapılan cerrahi müdahale, konusunda uzman ve defalarca abdominoplasti uygulaması yapmış cerrahlar tarafından yapıldığında, alınacak sonuçlar kesinlikle tatmin edicidir ve istenilen sonucu almak her zaman mümkün olmaktadır. Fakat büyük veya küçük bütün cerrahi operasyonların her zaman riski vardır. bu riskler hastanın kendi vücudu ile ilgili olabileceği gibi anestezik riskler de olabilmektedir. Ayrıca cerrahi müdahale sonrası olması muhtemelen komplikasyonları da göz ardı etmemek gerekir.

Bu yazı 1172 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM