Rinoplasti (Burun Estetiği)

Paylaş
 

Rinoplasti (Burun estetiği) operasyonu; burnun işleyişini bozmadan ya da tam olarak çalışmayan fonksiyonlarını onararak, yeniden yapılandırılması ve şekil verilmesi işlemidir. Rinoplasti esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar; burun kemiği, kıkırdağı ve deri yapısının karakteristik özellikleri, yüz ile burnun arasındaki yana ve yukarı oranlar, burun ucu ile çene ucunun birbirine orantısı gibi noktalardır.

Rinoplasti operasyonunda burun şekli onarıldığı gibi; burnun iç kısmında bulunabilecek kıkırdak ve kemik deviasyonu (eğrilikler), veya halk arasında burun eti olarak tanınan konka hipertrofisi sebebi ile nefes alma sorunları da giderilebilmektedir. Eğer gerekiyorsa her iki operasyon da aynı anda yapılmalıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu da nefes alma ile ilgili sıkıntısı olan her hastanın Rinoplasti operasyonuna ihtiyacı olmayabilir. Hasta yanlış yönlendirilerek boş yere Rinoplasti operasyonu olmamalıdır.

Rinoplasti (Burun estetiği) operasyonu; estetik cerrahinin en komplike operasyonudur. Burun yüzün tam ortasında, nefes alma fonksiyonunu yerine getiren organdır. Bu sebeple Rinoplasti operasyonundan elde edilecek sonuç, diğer estetik operasyonlarından farklı olarak, operasyonu yapacak olan cerrahın bilgisine, becerisine ve tecrübesine çok daha fazla dayanmaktadır.

Burun estetiği operasyonu kemik ve kıkırdak dokunun çıkartılıp burnun yeniden şekillendirilmesi operasyonu demek değildir. Operasyon esnasında burun küçültülebildiği gibi, bazı durumlarda kıkırdak doku ya da kemik ilavesi ile burnun büyüklüğünü artırmak ya da uzatmak gerekebilir. Rinoplasti operasyonu öncesi yapılacak olan işlemlerin tamamı, hastanın detaylı muayenesi yapılarak tespit edilmeli ve yapılacak olan işlemlerin hepsi hasta ile enine boyuna konuşulmalıdır.

Rinoplasti (Burun estetiği) iki farklı metotla yapılır. Birincisi açık Rinoplasti operasyonu, ikincisi kapalı Rinoplasti operasyonu. Kapalı operasyonda burun içinde kesiler açılır ve operasyon yapıldığı belli olmaz. Açık operasyonda ise burun içinden yapılan kesilere ilave olarak burnun kolumellasında (burnun ortasındaki desteğin dışarıdan görünen bölümü) 2 mm. Uzunluğunda küçük bir kesik açılmaktadır. Burun kanatlarına müdahale edilerek daraltılacaksa, kanatların taban kıvrımında kalacak şekilde 5–6 mm. İlave kesiler yapılabilir. Operasyon ortalama 2 saat kadar sürer. Rinoplasti operasyonundan sonra hastalar çoğunluklu ağrı duymadıklarını beyan etmektedirler.

Farklı istatistiklere göre, burun estetiği operasyonlarının sonunda, burnun şekli iyi görünse de, yaklaşık olarak % 10 – 20 gibi bir oranda ufak tefek istenmeyen şekil bozuklukları meydana gelebilir. Böyle durumlarda kesinlikle operasyonu yapan cerrahınızla ilişkinizi kesmemeniz ve vereceği tavsiyelere uymanız çok önemlidir. Sizin burnunuza müdahale eden, burnunuza nasıl bir operasyon yapıldığını en iyi cerrahınız bilir. Genel olarak bu tür küçük şekil bozuklukları, minik müdahale ve operasyonlarla düzeltilebilmektedir.

Bu yazı 1271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ayse basaran dedi ki:

    Oldukça faydalı bir yazı bende burun ve bacak estetiği olmayı düşünüyorum.

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM