Akne Oluşumunu Tetikleyen 5 Neden!

Genellikle yüz, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde görülen akne problemi, birçok farklı nedenden kaynaklanan kronik bir sorundur. Özellikle gençlik çağında görülen akne sorunu, sadece ergenlikten kaynaklı değildir. Fazla kozmetik ürün kullanımı, stres, sigara kullanımı ve vitamin takviyeleri gibi birçok faktör, akne oluşumuna sebep olmaktadır. Akne oluşumuna neden olan faktörlere, hep birlikte göz atalım;

Ergenlik Çağı

Bu dönemde hormonal değişiklikler yaşanmakta ve bu durumda ciltte bazı değişikliklere yol açmaktadır. Hormonal değişimlerin etkisiyle, ciltte üretilen yağ miktarı artmaktadır. Buna sebep olan yağ bezlerinin girişi, dış etkenler nedeniyle tıkanmaktadır. Bu da akne oluşumuna neden olmaktadır. Ardından bu bölgelerde bakteri üremesi, aknenin iltihaplı ve kronik bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Kozmetik Ürün Kullanımı

Ergenlik sonrası gelişen akne sorunlarının başlıca nedenlerinden biri, yoğun şekilde kozmetik ürün kullanımıdır. Bazı cilt tiplerinde akne oluşumu, kozmetik ürünlerin kullanımından çok uzun süre sonra kendini gösterebilir. Bu nedenle kişiler kozmetik kullanımında kendilerini sınırlamaz. Bu da ilerleyen süreçlerde akne oluşumuna neden olur. Kozmetik ürünler seçerken, mutlaka içeriklerine dikkat edilmelidir. Ayrıca yoğun kozmetik ürünü kullanımından kaçınılmalıdır.

Stres

Birçok rahatsızlığın sebebi olan stres, önemli cilt sorunlarından biri olan akne oluşumuna sebep olabilmektedir. Aşırı stresli bir yaşamın akneye neden olduğu, tıbbi olarak bilinmektedir. Bu durumda aknenin boyutu küçümsenerek, sıkma ya da tırnaklama işlemi uygulanabilir. Bu hareket oldukça yanlıştır. Böyle bir durumda ilgili bir doktora görünmek ve tedavi başlatmak, en doğru hareket olacaktır.

Cilt Yapısı

Cilt yapısının da, bu sorunun oluşumundaki yeri oldukça büyüktür. Tıbbi incelemeler sonucunda, yağlı cilt tipine sahip kişilerde akne oluşumu görülebilmektedir. Buna ”Erişkin Aknesi” adı verilmektedir. Erişkinlik döneminde yaşanan akne sorunu, genellikle kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde ise ilerleyen yaşlarda, ergenlik sivilcesi sorunları kendini göstermektedir.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımının hangi yönden akne sorununa sebep olduğu bilinmese bile, yapılan araştırmalarda sigara içenlerde akne oluşumunun arttığı görülmüştür. Fazla miktarda sigara tüketiminde bulunan kişilerin büyük bir bölümü, ilerleyen dönemlerde ciltte akne oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.