Avuç İçi Terlemesi ve Tedavisi

Bir çok hastalığın belirtilerinden olan avuç içi terlemesi, kişilerde belli bir yaştan sonra çıkabildiği gibi çocukluk döneminde de başlayabilir. Kişilerin zaman zaman günlük hayatlarını da önemli ölçüde etkileyen bu rahatsızlık pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Avuç içi terlemesinin en belirgin nedenleri arasında ilk sırayı psikolojik nedenler alır. Ani heyecan, üzüntü, sevinç ya da acı durumunda avuç içi terlemesi durumu ile karşılaşılabilir. Bunun dışında şeker hastalığı ve troid hastalığında da bu rahatsızlık görülebilir. Günlük hayatı etkilemediği sürece bu terlemeler ile başa çıkmak için sık sık ellerin yıkanarak terden arındırılması, soğuk su ya da rüzgar ile ellerin serinletilmesi uygulanabilir. Eğer günlük hayatınızda ellerinizin temizliği ve serinliğine dikkat ettiğiniz halde hala terleme rahatsızlığınız devam ediyorsa, doğal yöntemler ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Avuç İçi Terlemesine Doğal Çözümler

Avuç içi terlemesini önlemek için uygulanabilecek pek çok doğal yöntem vardır. Bu yöntemlerden en pratik olanı demlenmiş çay uygulamasıdır. Bunun için 5 adet sallama poşet çay ve bir miktar kaynamış su yeterlidir. Uygulama için sallama çay poşetleri yeterli miktarda suya bırakılır ve çayın deminin çıkıp soğuması beklenir. Soğuyan poşetler ellerin avuç içine ovularak sürülür. Bu uygulamada çayın içeriğinde bulunan tanik asitin terlemeyi önleme özelliğinden yararlanılarak sorunun çözümü sağlanabilir.

Avuç içi terlemesini önlemek için uygulanabilecek bir başka yöntem ise deniz tuzu ve elma sirkesi karışımıdır. Bu uygulama için 1 fincan kadar elma sirkesi ve aynı miktarlarda deniz tuzuna ihtiyaç duyulur. Ellerin sığacağı büyüklükte minik bir kaba yeterli miktar su konulur ve diğer malzemeler de üzerine eklenir. Eller bu hazırlanan karışımın içinde yaklaşık 20 dakika bekletilir. Süre sonunda sudan çıkarılan eller bir havlu ile kurulanır ve işlem sona erer. Bu işlem her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.

Avuç içlerinde oluşan rahatsız edici terlemelerin önüne geçmek için bir başka doğal yöntem ise bebek pudrası yöntemidir. Bu yöntem için 2 yemek kaşığı kadar bebek pudrası (talk pudra), 1 adet limonun sadece kabuğu, 1 yemek kaşığı kuru nane ve ellerin sığacağı kadar büyüklükte 1 leğen tuzlu su gereklidir. Uygulama için tüm malzemeler leğenin içinde su ile karıştırılır ve eller bu suyun içine konulur. 20 dakika beklemenin ardından eller çıkarılır ve kurulanır. Günde 2 kere uygulanan bu yöntem ile el terlemesinden kurtulmanın mümkün olduğu belirtiliyor.

Yukarıda açıklanan doğal yöntemler ile günlük hayatınızda ve sosyal işlerinizde sizi olumsuz yönde etkileyen avuç içi terlemesinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Üçü de tamamen doğal olan bu yöntemlerden kendinize en uygun olanını seçip hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

1 Yorum

  1. Elim ve ayaklarım aşırı terliyordu. Elma sirkesi ve kına bir miktar su içeridinde karıştırıp. Ayaklarımı ve ellerimi yarım saat beklettim. Bir ay boyunca haftada bir kez uygulanan bu yöntem sayesinden ayaklarım ve ellerim terlemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.