Ayak Kokusu Giderici Uygulamalar

İnsanları sosyal anlamda en fazla rahatsız eden konulardan biri ayak kokusu sorunudur. Ayakların gün içerisinde terlemesi ve ayakkabı içinde kurumasıyla ortaya çıkan bu soruna önlem alınması gereklidir. Ayak kokusu giderici uygulamalar konusunda şu yöntemler karşımıza çıkmaktadır:

Çay Yöntemi

Siyah çay, içerisinde bulunan asit nedeniyle bakterilere karşı koruma sağlamaktadır. Bunun için 3 adet poşet çayı çaydanlıkta demledikten sonra yarısına kadar su dolu olan bir leğene boşaltın. Sonrasında ayaklarınızı 20 dakika civarında bu suda bekletin. Ayak derisinde bulunan gözenekleri küçülterek terlemeyi azaltan bu yöntemle ayak kokusunu belirgin bir şekilde azaltabilirsiniz.

Karbonat Yöntemi

Karbonat, yapısı gereği ayak terinin yapısını değiştirerek kokuya neden olan bakterilerin sayısını önemli oranda azaltır. Öncelikle ayaklarınız sığacak büyüklükteki bir leğene ılık su koyun ve bu suyun içine 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika bu suda bekletin. Ayaklarınızda koku azalıncaya kadar 1 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı Yöntemi

Ayakta kokuya yol açan bakterilerin temizlenmesinde lavanta yağı da etkilidir. Ayaklara güzel bir koku veren bu yağı uygulamak için bir leğeni ılık suyla doldurarak 15 damla lavanta yağı damlatın. Ayaklarınızı 20 dakika bekletin ve bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde 2 kez uygulayın.

Sirke Yöntemi

İçerisinde asit bulunan sirke, bakterilerin yok edilmesini sağlar. Bunun için leğene su doldurduktan sonra 2 su bardağı kadar sirke ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin. Sonrasında sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunlayın ve yıkayın.

Ayak kokusunu gidermek için ter tutmayan çorapları tercih etmeniz, ayakkabılarınızı havalandırmanız, ayaklarınızı temiz tutmanız, ayakkabılar için üretilen deodorantları kullanmanız, ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulamanız tavsiye edilmektedir. Tüm bunlarla birlikte ayak kokusu sorununa çözüm bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı, genel olarak tırnak sahibinin hatalarından dolayı oluşur. Özellikle; ayak tırnaklarının üzerine sert bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.