Ayak Kokusuna Çözüm

Paylaş
 

Ayak kokusu, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı terleme, ayak bakımının yapılmaması gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Sosyal anlamda zor durumda bırakan bu sorun sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayak kokusu gibi önemli sorunu evde alacağınız çeşitli önlemlerle çözmeniz mümkündür.

Doğru Ayakkabı Seçimi ve Ayak Bakımı

Ayak kokusunun oluşmaması için bu sorunu ortaya çıkaran sebeplerden kurtulmak gerekmektedir. Bunun için özellikle ayağınızı terleten ayakkabıları seçmemeniz gerekmektedir. Derisi kalın olan ayakkabıları tercih etmekten kaçınmanız da son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ayakkabınıza geceden maden suyu dökerek bekletmenizde etkili bir çözümdür.

Ayak kokusunu önlemek için ayak bakımı yapmanız oldukça önemlidir. Ayağınıza uygun kremleri ya da vazelin sürmeniz mantar oluşumunu ve doğal olarak da koku sorununu önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca evde ayağınızı açıkta bırakmak ve çoraplarınızı sıklıkla değiştirmeniz de gerekmektedir.

Ayak Kokusuna Çözüm Olacak Uygulamalar

Ayak kokusu için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz. Bunlardan öne çıkanları şunlardır:

  • Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın ve talk pudrası ile pudralayın
  • Ada çayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine yerleştirin
  • Siyah çayı demledikten sonra kalan çaya ayaklarınızı sokup yaklaşık 15 dakika kadar bekletin ve sonrasında silin.
  • Büyük bir kaba biraz su ve içine birkaç damla sirke dökün. Bu suyla ayaklarınızı yıkayın.
  • 1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi atılarak bu su ile ayaklar yıkanır.

Tüm bu uygulamaları deneyerek ayak kokusundan kurtulmanız mümkündür. Eğer yine de çözüm alamazsanız doktora başvurmanız gereklidir.

Bu yazı 1383 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.