Ayak Kokusuna Çözüm

Ayak kokusu, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı terleme, ayak bakımının yapılmaması gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Sosyal anlamda zor durumda bırakan bu sorun sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayak kokusu gibi önemli sorunu evde alacağınız çeşitli önlemlerle çözmeniz mümkündür.

Doğru Ayakkabı Seçimi ve Ayak Bakımı

Ayak kokusunun oluşmaması için bu sorunu ortaya çıkaran sebeplerden kurtulmak gerekmektedir. Bunun için özellikle ayağınızı terleten ayakkabıları seçmemeniz gerekmektedir. Derisi kalın olan ayakkabıları tercih etmekten kaçınmanız da son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ayakkabınıza geceden maden suyu dökerek bekletmenizde etkili bir çözümdür.

Ayak kokusunu önlemek için ayak bakımı yapmanız oldukça önemlidir. Ayağınıza uygun kremleri ya da vazelin sürmeniz mantar oluşumunu ve doğal olarak da koku sorununu önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca evde ayağınızı açıkta bırakmak ve çoraplarınızı sıklıkla değiştirmeniz de gerekmektedir.

Ayak Kokusuna Çözüm Olacak Uygulamalar

Ayak kokusu için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz. Bunlardan öne çıkanları şunlardır:

  • Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın ve talk pudrası ile pudralayın
  • Ada çayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine yerleştirin
  • Siyah çayı demledikten sonra kalan çaya ayaklarınızı sokup yaklaşık 15 dakika kadar bekletin ve sonrasında silin.
  • Büyük bir kaba biraz su ve içine birkaç damla sirke dökün. Bu suyla ayaklarınızı yıkayın.
  • 1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi atılarak bu su ile ayaklar yıkanır.

Tüm bu uygulamaları deneyerek ayak kokusundan kurtulmanız mümkündür. Eğer yine de çözüm alamazsanız doktora başvurmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.