Ayak Mantarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Paylaş
 

Ayak mantarı birçok sebeple ortaya çıkabilen, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Parmak aralarında şiddetli kaşınma ve hafif kepermeyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayak mantarı, oluştuğu bölgede acı ve yanma veren çatlaklarla ortaya çıkar. Özellikle nemi ve sıcağı seven ayak mantarı, Yaz döneminde daha fazla görülmektedir. Bu soruna çözüm için evde çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz.

Karbonat Tedavisi

Eczaneden alacağınız karbonattan bir çorba kaşığını 2 litre ılık suyun içinde karıştırın. Karbonatın suyun içerisinde tamamen erimesi için bolca karıştırın. Oluşan suyun içerisinde ayaklarınızı her gün 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında özellikle parmak aralarını hiç nem kalmayacak şekilde pamukla kurulayın. Bu süre içinde ayaklarınıza her gün bir miktar karbonat dökün ve bir süre beklettikten sonra yıkayın. Bu yöntem ayak mantarından kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sarımsak Tedavisi

Ayak mantarına iyi gelen bir diğer doğal madde sarımsaktır. Bunun için 6 ya da 7 diş sarımsağın içerisine az miktarda tuz atın ve iyice dövün. Lapa kıvamına getirilmiş sarımsağı cam bir kaba alın ve üzerine bir miktar alkol dökün. Bu karışımı yaklaşık 4 saat cam kabın içerisinde bekletin. Bu sürenin sonunda oluşan sıvıyı bir şişeye alın. Yatmadan önce ayaklarınızı iyice temizleyerek bu sıvıyı pamuğa yedirip mantar oluşan bölgelere yerleştirin. Bu uygulamada pamuklar 3 saatten fazla ayakta durmamalı ve işlemden sonra hemen yıkanmamalıdır. Bu işlemi 4 gün aralıklarla 15 gün uygulayabilirsiniz.

Ayak mantarı sorununu geciktirmeden bu yöntemlerle kontrol altına alabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Bu yazı 1538 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.