Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Fiziki olarak bakıldığında ayakların normal boyutlarının dışında bir hale gelmesi ve büyümesi şeklinde görülen ayak şişmelerinin bazı nedenleri vardır. Ayağın maruz kaldığı kırıklar, çıkılar ya da kas hastalıkları dışında, ilaçların yan etkileri, hastalıklar ve enfeksiyonlar da ayak şişmesine neden olmaktadır.

Öncelikle neden ayağınızın şişmiş olabileceğine dair hikayenizi öğrenmek isteyecek olan doktorlarınızdan randevu alabilir ve yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birine karşı siz de hemen tedavi olabilirsiniz. Bunun için gerekli adımları atmanıza rağmen tam bir sonuç almamanız veya henüz teşhisin gerçekleşmediği durumlarda, ağrıları hafifletmek için bazı önerilere ihtiyacınız olabilir. İşte bu aşamada ayak şişmesine ne iyi gelir diye soracağınız bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Egzersiz ve Masaj Yapın

Belirli aralıklarla tekrarlanacak olan ve uzman kişilerin de bulunduğu ortamlarda gerçekleştirilecek egzersiz ve masajlar sayesinde bu problemlerin giderilebileceğini görmeniz mümkündür.

Maydanoz ve Karahindiba Tüketin

Bu iki besinin ayrı ayrı tüketilmesi ve çay halinde de içilmesi ile birlikte ayak şişmelerinin iyileşmekte olduğu görülecektir. Özellikle enfeksiyon şişmelerinde maydanoz suyunun faydasını derin bir biçimde görebilirsiniz.

Sigarayı ve Tuzu Bırakın

Şişmelere neden olan tuz başta olmak üzere kafein, asit ve gaz içeren içeceklerin bırakılması, sigaranın da tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü sigaranın neden olduğu hastalıklar, ayak şişmesine de neden olacaktır. Kendisini bu şekilde belli edecek hastalıklardan uzak durmak için sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekmektedir.

Bu yazı 1381 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Meltem dedi ki:

    Ayaklarım ayakkabı içinde bir kaç saat durdumu şişmeye başlıyor, vermiş olduğunuz tavsiyeleri deneyeceğim. İnşallah işe yarar teşekkür ederim.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.