Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Vücut sağlığı için gerekli olan asit ve mineralleri barındıran önemli besin takviyelerinden biri de, balık yağıdır. Özellikle çocuk gelişiminde önemi büyük olan balık yağı, her yaş grubundan insan için vücut ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. İçeriğinde barındırdığı omega 3 yağ asidi sayesinde, cilt üzerinde yarattığı onarıcı ve canlandırıcı etkisi çok büyüktür.

Balık Yağı ve Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Balık yağının önemi, soğuk su balıklarında bulunan önemli yağ asitlerinden biri olan omega 3 içermesinden kaynaklanır. Bunun yanında balık yağının içeriğinde, birçok faydalı madde bulunmaktadır. Ancak en etkili ve bilineni omega 3 yağ asididir. Balık yağı kapsüllerini tüm eczanelerden temin etmek mümkündür. İki çeşidi bulunan balık yağının birincisi balığın karaciğerinden el edilirken, ikincisi ise balığın tüm gövdesinden elde edilir. Her iki tür balık yağının içeriğinde de, fazlasıyla omega 3 yağ asidi bulunmaktadır.

Balık yağı içeriğindeki omega 3 yağ asidi nedeniyle, cildin daha pürüzsüz ve parlak bir hale gelmesini sağlar. Ergenlik dönemindeki bireylerde, sivilce oluşumunu ve varolan sivilceleri azaltır. Ayrıca cildin nemlenmesine faydası olan balık yağı, cilt kuruluğu probleminin de önüne geçmektedir. Düzenli ve doğru dozlarda tüketilen balık yağı, yaşlanmayı geciktirir. Ciltte oluşan selülit, leke, çatlak, mantar ve egzama gibi problemlerin yanında, cilt kanseri gibi önemli sorunların oluşmasında da engelleyici rol oynamaktadır. Hücre yenileyici etkisi bulunan balık yağı hem cildi gençleştirir hem de güzelleşmesini sağlar.

Balık yağını haftada iki kez tüketeceğiniz deniz ürünlerinden alabileceğiniz gibi, eczanelerde satılan balık yağı kapsüllerinden de aynı faydaları görebilirsiniz.

Bu yazı 1471 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.