Bitkisel Siğil Tedavisi

Siğil, virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok çocuklarda görülen ve tedavi edilmezse yayılma gösteren siğiller, en sık olarak el, yüz, ayak ve genital bölgede görülür. Cilt rengine uyumlu et benine benzer şekillerde oluşan siğiller nadiren koyu renkli de olabilir. Çok çabuk bulaşma özelliğinden dolayı rahatsızlık vermese ya da artmasa bile mutlaka bir doktora başvurulması gereken rahatsızlıklardandır.

Bazı durumlarda her ne kadar doktora gidilip ilaçları alınsa da siğillere çözüm bulunamaz. Bu durumda diğer bir alternatif olan şifalı bitkilerden yardım alınır. Aşağıda bazı şifalı bitkiler ve bitkisel siğil tedavisi yöntemlerine yer verilmiştir.

  • Normal soğandan biraz farklı bir yapıya sahip olan ada soğanının, siğiller üzerinde etkili olduğu bilinir. Ada soğanı ile siğil tedavisi için bir adet ada soğanı ezilerek siğil üzerine konulabilir.
  • Vitamin bakımından yüksek değerlere sahip olan semiz otu, siğiller için de etkili bir sebzedir. El ya da ayaklarda oluşan siğiller semiz otu ile ovulduğunda kısa sürede yok oldukları söylenir.
  • Siğil tedavisinde bazı bitkilerin küllerinin de işe yaradığı bilinir. Örnek olarak kavak ağacının külü su ile hamur haline getirilip siğillerin üzerine konulduğunda iyileşme sağlandığı söylenir. Buna benzer şekilde sirke ve söğüt külünün de aynı şekilde etki ettiğine inanılır.
  • Bitkisel siğil tedavisinde soğanın yeri oldukça büyüktür. Hazırlanan soğan kürü ile kısa sürede siğillerden kurtulmanın mümkün olduğuna inanılır. Soğan kürü için 1 kahve fincanı soğan suyu, 1 tatlı kaşığı ezilmiş sarımsak ve 2 yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak 10 dakika beklenir. Kıvam alan karışından bir miktar pamuk ile alınıp siğil üzerine konulur. 5 dakika bekletildikten sonra pamuk alınarak siğilin üzerine bir miktar ezilmiş sarımsak konulur ve 10 dakika sonra su ile yıkanır.

Yukarıda açıklamam bitkisel yöntemler sadece el ve ayaklardaki siğiller için uygulanmalıdır. Yüz bölgesinde ya da genital bölgede uygulanması tavsiye edilmez.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

1 Yorum

  1. Ayağımdaki siğilden kurtulmak için denemediğim bitkisel tedavi yöntemi kalmadı. Her defasında küçülür gibi olup tekrardan büyüyordu. Eczacı arkadaşımın önerisi ile EndWarts siğil ilacını kullandım siğil komple kayboldu bir daha çıkmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.