Çene Tüylerine Doğal Çözümler

Genetik ya da hormonsal faktörlere bağlı olarak ergenlik döneminde oluşmaya başlayan; özellikle kadınlarda ciddi öz güven sıkıntısına sebep olan çene tüylerine doğal çözümler üretmek artık kaçınılmaz olmuştur.

Çene altında oluşan tüylenmeler yüzün diğer bölgelerine oranla daha sert ve koyu renkte olmaktadır. Özellikle hormonsal bozukluk yaşayan bayanlarda bu tüylenmeleri kontrol altına almak çok zor olmaktadır ve kişiler bir süre sonra yılgınlık içine düşmektedir. Oluşan öz güven eksikliği sonucu kadınlar sosyal ortamdan uzaklaşma eğilimi göstermektedir ve yaşam kaliteleri azalmaktadır. Bu yüzden kalıcı ya da etkili çözümler çene tüylenmesi sorunu yaşayanlar için önem arz etmektedir.

Çene tüylerine doğal uygulamalar yapılmadan önce tüyler sir ağda ya da epilasyon yöntemleri ile mutlaka kökünden alınmalıdır. Ancak bu şekilde hızlı ve kalıcı sonuç alabilmek mümkün olacaktır. Çok külfetli ve can acıtıcı görülse de alınacak sonuç bütün bunları yaşamaya değer olacaktır.

Yağ Uygulamaları

Yağ uygulamaları yapılırken yağların hakiki olmasına dikkat edilmelidir. Tüy köklerine etki eden bilinen en önemli yağlar nane ve kekik yağlarıdır. Tüyleri kökünden alınmış çene bölgesine bu yağlar uygulandığında çene tüylerinin zamanla seyrelip inceldiği görülecektir. Tamamen kurtulmanın mümkün olacağını iddia etmek doğru olmayacaktır; ancak şikayetleri en aza indirmede etkili yöntemler olduğu söylenebilmektedir. Kekik yağı uygulama esnasında acı verebilmektedir. Çene tüylerinden kurtulma sürecini daha uzun vadeye yaymayı göze alabilenler, kekik yağının içerisine hindistan cevizi yağı ekleyerek uygulama sırasında duyulacak acıyı giderebilmektedirler.

Kıl Köklerini Yakıcı Limon-Tuz Karışımları

Acılara dayanabilecek yürekte olan okuyucularımız için bir diğer öneri limon-tuz karışımlı ağda sonrası uygulamadır. Çeyrek limon içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar tuzun ilave edilmesi ile kür hazır hale gelmiş olmaktadır. Bu karışım kekik-nane yağı uygulamalarından daha iddialıdır. Ağdadan hemen sonra gözenekler açıkken uygulanmalıdır. Tüy köklerini etkin şekilde yakan bu uygulama tüylerin zamanla seyrelmesinin, incelmesinin, renginin açılmasının ve kararlılıkla devam edildiği takdirde yok olmasının sağlanması açısından fazlası ile tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal Mucizesi

Yüksek antioksidan özelliği ile tüy köklerini yakacağı gibi ayrıca da yaşlanma sebebi olan radikalleri de gidereceğinden tüylenme giderici kür olarak en çok kullanılan baharat olma özelliğindedir. İçerisine konulan çeşitli sıvılar ile (süt, gül suyu, içme suyu vs) macun haline getirilerek yüze uygulanabilmektedir. Uygulama sonrası zerdeçalın sarı rengi yüzde kalabilmektedir. Pamuğa batırılmış gül suyu ya da süt ile bu sarı lekeleri temizlemek mümkündür.

Cilde bu kürer uygulandıktan sonra cilt dokusu hassaslaştığından dolayı 7-8 saat güneş ışığına maruz kalınmaması önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Geçmişten günümüze istenmeyen tüylerden kurtulma klasik yolu “ağda.” Gelişen teknoloji bireylere farklı seçenekler sunsa da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.