Cildi Güzelleştiren 7 Önemli Mineral

Güzellik söz konusu olduğunda vitaminlerin yeri ve önemi büyüktür. Ancak cilt güzelliği için kullanabileceğiniz ve oldukça faydalı mineraller olduğunu biliyor muydunuz? Bu minerallerin gençliğinizi korumanız için önemli etkileri olduğunu belirtelim. Gelin hep birlikte bu 7 önemli mineralin faydalarına bir göz atalım;

Çinko

Sivilce ve akne tedavisinde en etkili mineral çinkodur. Özellikle A vitaminiyle birlikte kullanırsanız, sivilcelerin tamamen kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Egzama, sedef gibi cilt sorunlarının tedavisinde de, çinko önemli bir etki göstermektedir. Hücre yenilenmesini destekleyen bu mineral, ışıldayan saçlar, genç ve güzel bir cilt ve güçlü tırnak yapısı için çok etkilidir.

Kükürt

Kükürt saç, tırnak ve cilt sağlığı için önemli minerallerdendir. Ciltte oluşan kusurları düzeltici etkisi bulunan kükürt, cildin pürüzsüz bir hal almasına da yardımcı olur. Kükürt minerali vücuttaki her hücrede bulunmaktadır. Hücrelere besin ve oksijen taşıyan kükürt, saçlara parıltı ve ışıltı vermektedir. Bunun yanı sıra tırnak ve saçlarda bulunan keratinin kükürt içeriği bakımından zengin olduğunu belirtmekte fayda var.

Selenyum

Antioksidan özelliği hat safhada olan selenyum, cilt dokusunun yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cilde pürüzsüz bir hal kazandıran bu mineral, erken yaşlanmanın önüne geçmede önemli rol oynamaktadır.

Silis

Kolajen üretiminde yardımcı rol oynayan silis minerali, cildi sıkılaştırır ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Saçları güçlendirerek dökülmeyi engelleyen silis, cilt kırışıklığına da savaş açan bir mineral olarak bilinir.

Bakır

Birçok nemlendirici üründe bulunan bakır, barındırdığı kolajen nedeniyle cildin elastin üretimini sağlar ve ciltte nem tutan moleküllerin üretiminde etkin rol oynar.

Kalsiyum

En çok hayvan ve insan vücudunda var olan kalsiyum, bunun yanı sıra dere ve nehir sularında bulunmaktadır. İnsanın vücudunda yer alan 13 temel maddenin hepsinde kalsiyum yer alır. Hatta bu maddelerin çoğunun esas maddesi olarakta bilinir. Doku ve hücre sağlamlığını sağlayan kalsiyum, diş ve kemik sağlığı için çok önemli.

Magnezyum

Hayati önemi olan 11 minerali saymak gerekince, magnezyum bunların içinde en üst sıralarda yer almaktadır. Magnezyum vücutta bulunmadığı için, besinler yardımıyla alınması gerekmektedir. Saç ve tırnak güçlendirici özelliği olan bu mineral, cildin düzgünleştirilmesinde çok etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.