Cildi Güzelleştiren Meyveler

Canlı, parlak ve sağlıklı cildin sırrı, düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Birçok kişi uzun süreli bakımlar sayesinde, cildine yüzseysel olarak bakım uyguluyor. Ancak cilt sağlığı için, doğru beslenmenin önemi de çok büyük. Cildin canlılığı ve sağlıklı kalması için, aşırı şekilde tuz ve şeker tüketiminden uzak durulması gerekiyor. Bununla birlikte sebze ve meyve tüketiminin, cilde faydaları saymakla bitmiyor. İşte cildi güzelleştiren meyveler ve faydalarından birkaçı;

 

Armut

Armut özellikle kış mevsiminde bulabileceğiniz ve C vitamini deposu bir meyvedir. Armutun cildi besleyici ve sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan beta karoten ve alfa arbutin nedeniyle, cildi pürüzsüzleştirir, cilt lekelerinin azalmasına katkı sağlar.

Çilek

Kırışık giderici özelliğiyle bilinen meyvelerin başında çilek gelmektedir. Çilekte, portakalda bulunandan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. İşte bu nedenlerle çilek yaşlanmayı geciktiren, sivilceleri azaltan ve cilt kuruluğunu gideren, önemli bir meyvedir.

Elma

Cilt sağlığı için en faydalı meyvelerden biri elmadır. İçeriğinde A, B, C, E vitaminleri bulunan elma cildi gençleştirici, koruyucu özelliğiyle bilinir. Ayrıca B1 ve B2 vitamini barındırdığı için, cilt sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Uzmanlara göre hergün bir adet elma tüketilmesi gerekmektedir.

Kavun

Yaz aylarının serinletici tatlarından biri olan kavun, içerdiği vitaminler ve maddeler nedeniyle cilt kuruluğunu önler.

Kivi

C vitamini ihtiva eden kivinin de cilt kırışıklığını önleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca cildi besleyen kivi, cildi onarıcı etkisiyle önemli bir meyvedir.

Mandalina

A ve C vitaminlerini içeren mandalina cildi besler. Bunun yanında cildi koruyucu etkisi olan bu meyve, cilde parlaklır verici özelliğe sahiptir.

Nar

Vücut için önemli bir şifa kaynağı olan nar, cilt içinde birçok olumlu fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra antioksidan özelliğiyle toksinlerin atılmasını sağlayan meyve, cildin hasar görmesini engeller. Ayrıca ciltte oluşan yaraları iyileştirici özelliği olan nar, yaşlanmayı geciktirmektedir.

Portakal

Vazgeçilmez vitamin kaynaklarından biri olan portakal, zengin vitamin içeriğiyle kolajen üretimini arttırır. Bu da cildin sarkmasının önüne geçmesini sağlar. Ciltte besleyici ve onarıcı özelliği olan portakal, sigara nedeniyle cildin aldığı hasarı iyileştirmektedir.

Üzüm

Cildin sarkmasına engel olucu bir etkiye sahip olan üzüm, içerdiği B vitamini sayesinde yeni hücre oluşumuna katkı sağlar. Gösterdiği antioksidan etkisi ve içeriğindeki kalsiyum sayesinde, cildi zararlı maddelerden temizler.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.