Cildi Tehdit Eden Hatalar!

Güzellik söz konusu olduğunda, ilk akla gelen şey cilt bakımıdır. Cilt bakımına özen göstermek, ilk bakışta iyi bir izlenim oluşturmanıza neden olur. Bunun yanı sıra cilt sağlığınız için de, cilt bakımına önem vermeniz gerekmektedir. Ancak bazen unuttuğunuz ya da görmezden geldiğiniz şeyler, ne yazık ki cildinizi tehdit edebilir. Bu nedenle yüz ve vücudunuz için, gerekli bakımları yapmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. İhmal ettiğinizde sorunlar yaratacak hataları bilmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz.

Cildi Tehdit Eden Hatalar Nelerdir?

Makyaj Temizliği Yapmadan Uyumak

Günlük yaşam sizi ne kadar yorarsa yorsun, yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Makyaj temizlemeden uyumak gibi bir hataya düştüğünüzde, gece boyu kozmetik ürünlere maruz kalan cildinizin gözenekleri tıkanacaktır. Ayrıca cildiniz hava almayacağı için, gün boyu maruz kaldığınız cilt hasarları onarılamayacaktır. Makyajla uyumanın diğer kötü etkileri, siyah nokta oluşumu ve cilt lekelerinin ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle yatmadan makyajınızı temizlemeli, daha kolay bir temizlik tercih ediyorsanız yüz temizleyicilerden faydalanmalısınız.

Vücudu Keselemeyi Unutmak

Cilt sağlığı ve güzellik açısından keselenme işlemi çok önemlidir. Geçmişten bugüne banyolarda yerini koruyan kese, ciltte kan akışını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle her banyonuzda mutlaka cildinizi keselemeli ve ciltteki ölü hücreleri arındırmalısınız. Keselenmeye ara verdiğinizde, bir bakıma peeling işleminizi yapmamış olursunuz. Bu da ciltte kir tabakasının birikmesine, cildin solgunlaşmasına ve siyah noktaların oluşmasına sebep olur.

Makyaj Fırçalarını Temizlemeden Bırakmak

Günlük hayatın telaşına kapılan kadınlar, makyaj işlemini tamamlar ve fırçalarını temizlemeyi aklına getirmez. Bu işlemi yapmadığınızda, cildinizi tehdit altında bıraktığınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü cildinize uyguladığınız makyaj esnasında, fırçanın içine ciltteki yağ ve kir işleyecektir. Bu da temizlenmemiş bir fırçayla makyaj yaptığınızda, kir ve yağı yeniden cildinize temas ettirdiğiniz anlamına gelir. Gözeneklerinizin tekrar tıkanmasını ve solgun, siyah noktalarla dolu bir cildiniz olmasını istemiyorsanız, yeniden kullanım öncesini makyaj fırçalarınızı temizlemelisiniz.

Cildi Nemlendirmemek

Cildinizin bakımı ve güzelliği için, nem ihtiyacı olduğunu bilirsiniz. Kullandığınız nemlendirici kremler ya da doğal maskeler, cildinize gereken nemi kazandıracaktır. Ancak nemlendirme işlemini göz ardı ettiğinizde, cildiniz kurumaya ve ilerleyen sahfalarda çatlamaya başlar. Bu da ciltte tahriş ve döküntülerin görülmesine neden olur. Bu yüzden günlük olarak mutlaka cildinizi nemlendiriniz.

Az Yüz Yıkamak

Cilt temizliği için yüz yıkamak çok önemli bir işlemdir. Doğal suyun hem temizleyici hem de yenileyici etkisi bulunmaktadır. Yüz yıkamanın çoğu ve azı zararlıdır. Bu nedenle günlük olarak 2 kez ve mümkünse doğal bir sabundan faydalanarak yüz yıkamak, cilt temizliğinizi derinden yapmanız anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.