Cildin Bozulmasına Neden Olan 5 Hata

Cilt sorunları birçok insanın kabusu haline gelirken, bazen görünürde hiçbir sebep olmaksızın cilt sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi ise, cildinize hatalı olduğunu bilmediğiniz bazı uygulamalar yapmak olabilir. Herhangi bir hastalığın habercisi olmadığından emin olduğunuz cilt sorunlarından uzak kalmak için, cildin bozulmasına neden olan 5 hatadan kaçınmalısınız. İşte cilt sorunlarına yol açan ve cildin bozulmasının başlıca nedeni olan 5 hata!

Cilt Bakımını Abartmayın

Cildinizi önemsediğiniz için cilt bakımını aksatmıyor olabilirsiniz. Bu durum tam da olması gereken cilt bakımı rutini anlamına gelir. Ancak olması gerekenden fazla bakım, ciltte sağlık yerine sorun yaratmaktadır. Peeling uygulaması cildi kir tabakasından ve ölü derilerden arındıran bir uygulamadır. Peeling haftada bir kez uygulanırsa, ciltte olumlu etkileri görülebilir. Fakat neredeyse hergün granüllü peelingler kullanarak, cildinize sadece zarar verirsiniz. Bu yüzden rutin bakımdan fazlasını yapmamak, hatta evde kaldığınız bazı günlerde cildi kendi haline bırakmak cildin dinlenmesini sağlayacaktır.

Güne Mutlaka Yüzünüzü Yıkayarak Başlayın

Akşam yatmadan makyaj temizliği yapmak, yüzünüzü yıkamak doğru bir harekettir. Ancak bu işlemleri yapmış olmanız, yeni bir sabaha uyandığınızda yüzünüzü temizlemenize engel olmamalı. Çünkü gece uyurken yüzünüz hayal edemeyeceğiniz şekilde kir toplayacaktır. Bu nedenle cildinizde toparlanan toksinleri ve gözenekleri doldurma ihtimali olan kirleri, sabah yüzünüzü yıkayarak cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Sabah yüz yıkamak cilt temizliğinin yanı sıra, güne zinde ve enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Yüzünüze Temas Ettirdiğiniz Eşyalara Dikkat Edin

Gözlükler, şapkalar, şallar ve telefonlar! Gün boyunca elinize geçen ve ihtiyaç olarak kullandığınız eşyaların bir bölümü, yüzünüzle de temas ettirdiğiniz eşyalardır. Bunların başında akıllı telefonlar gelir. Ayrıca şapka, atkı, gözlük, boyuna bağladığınız şallar, makyaj fırçaları, yastık kılıfı gibi eşyalar da yüzle temas etmektedir. Ancak bu eşyalarda zamanla mikroplar birikmektedir. Bu nedenle yüze ve cildin diğer bölgelerine temas ettirmek zorunda kaldığınız eşyalarınızı belirleyin ve düzenli aralıklarla dezenfekte ederek temiz kalmalarını sağlayın.

Spordan Sonra Duşu İhmal Etmeyin

Spor sağlık demektir ve düzenli olarak yapılması gerekir. Ancak zorlu egzersizlerin ardından elbise değiştirmelisiniz. Hatta duş almayı ihmal etmemelisiniz. Eğer bunları ihmal ederseniz, terleme nedeniyle oluşan bakteriler sebum kanalıyla birlikte geri itilerek, sivilce oluşumunu başlatacaktır. Bulunduğunuz yer nedeniyle duş alma imkanı bulamıyorsanız, mutlaka terli bölgeleri bir mendil yardımıyla silerek temizlemeniz gerekmektedir.

Yeterli ve Düzenli Uykuya Önem Verin

Uyku sadece cildiniz için değil, tüm vücut sağlığı için önem taşır. Bu nedenle düzenli ve yeterli uyku uyumak çok önemlidir. Böylece göz altı torbalarınızdan kurtulabilir ve göz çevresinde oluşan koyu halkalara veda edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

1 Yorum

  1. İşten gelince çoğu zaman yorgunluk ve üşengeçlikten makyajımı silmeyi unutup makyajlı uyuyordum. Bu yaptığım hatadan dolayı yüzüm tahriş oldu şimdi bakım maskeleri ile düzeltmeye çalışıyorum. Siz ne olursa olsun makyajınızı silip yatın ben yandım siz yanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.