Cildin Erken Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler

Her kadının en korktuğu problemlerden olan cilt yaşlanması her yaşta en fazla yaşanılan cilt sorunlarındandır. Türlü faktörler nedeniyle yaş ilerledikçe başlayan cilt yaşlanması erken yaşlarda da yaşanabilmektedir. Bununla karşılaşmamak için ise erken yaşlarda cilde yatırım yaparak ona bakım yapmak ve korumak oldukça önemlidir.

Güneş Işınları

Cilt yaşlanması konusunda en etkili neden güneş ışınlarıdır. Zararlı güneş ışınlarına maruz kalan cildimiz pek çok cilt probleminin yanı sıra cilt kanserine dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle de yaz ve kış farketmeksizin güneş koruyucu kremler kullanmak her yaştan kadının cilt bakımı için gereklidir.

Makyaj Yapmak

Makyaj ürünleri için en önemli etken kaliteli ürünler kullanmak ve satın almadan evvel cildimizde test ederek alerjik reaksiyonun denemesini yapmamız önemlidir. Bir diğer önemli nokta da uyumadan evvel mutlaka günlük makyajı derinlemesine temizlemektir çünkü temizlenemeyen makyaj cildimize en büyük zararı verirken zamanla cilt dokusunu da bozabilmektedir. O nedenle cilt yaşlanması konusunda makyaj faktörünü eleyebilmek için makyajı her gece yatmadan temizlemeli ve cildimizi nemlendirici bir kremle nemlendirmemizdir.

Aşırı Alkol ve Sigara Kullanımı

Cilt yaşlanması aşırı alkol ve sigara tüketimini de bağlı olabilirken alkolun vücuttan su kaybını hızlandırması ve sigaranın da kandaki oksijen seviyesini azaltması ile ciltte lekelenme, kırışıklık ve sarkmalar meydana gelmektedir.

Uyku Düzeni

Uykusuz kaldığımızda öncelikle cildimiz kendini ele verirken şişmiş gözler, morarmış göz altları ve cansız bir yüz görünümüne zamanla cilt yaşlanması eşlik edecektir. Uyku düzeninin sürekli olarak düzen içinde olması ve yeterli uykuyu alabilmenin cilt yaşlanması konusunda etkisi çok büyüktür.

Stres

Cilt yaşlanması stres ve diğer psikolojik ruh hali durumları ile de etkileyen bir sorundur. Stresli bir yaşamda cilt hangi yaşta olursa olsun cansızlaşır, mimik kırışıklıkları başlar ve hatta elastikiyet kaybı yaşanmaktadır. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak cilt yaşlanmaması için etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.