Cildinize Asla Yapmamamız Gereken 6 Şey

Paylaş
 

Yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı nasıl sağlığımız bozuluyorsa, yanlış cilt bakımı ile de cildimiz bozularak erken yaşlanma ve kırışıklıklara neden oluyor. Güzelliğinizin devamı için bazı alışkanlıkların yapılmaması gerekiyor. İşte o alışkanlıklar…

Büyüteçli Aynalara Bakmayın

Büyüteçli aynalar cildinizdeki görünmeyecek kadar minik hataları görebilirsiniz. Buda cildinizle gereksiz yere uğraşarak cildinizi bozmanıza neden olabilir.

Aşırı Derecede Peeling Yapmayın

Sık yapılan peeling ile cildinizde tahrişe neden olarak pigmentasyon gelişimini kolaylaştırabilirsiniz. Yaptığınız peeling uygulamaları haftada iki defayı geçmemelidir. Peeling sonrası cilt kuruluğunu ve tahrişi önlemek için mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Sivilce ve açık yara üzerine asla peeling yapılmamalıdır. Dudak ve göz çevresinin hassasiyetinden dolayı bu bölgelere peeling yapılmamalıdır.

Ellerinizi Yüzünüze Götürmeyin

Eller çevreyle ve mikroplarla temas halinde olduğu için yüze, göze ve dudaklara değdirilmemelidir. Bu bölgelere çevreden eller yardımıyla gelen maddeler egzama gelişimine yada mikrobik hastalıklara neden olabilir.

Kullandığınız Tonik Mutlaka Cildinize Uygun Olmalı

Derinlemesine cilt temizliği için kullanılan toniklerin içeriğinde arındırıcı, rahatlatıcı  ve antiseptik olmasını sağlayan maddeler olmalıdır. Kuru ciltlerde alkolsüz tonik, yağlı ciltlerde alkollü tonik, karma ciltlerde ise alkol seviyesi çok düşük olan tonik kullanılmalıdır.

Sivilceleri Asla Sıkmayın

Sivilce ve siyah noktalar sıkıldığı zaman ciltte derin deformasyona neden oluyor, buda  kalıcı lekeler oluşturarak daha büyük tedaviler gerektirecek sorunlar çıkartıyor. Sivilce sıkmak yerine evde veya güzellik salonlarında yapılan basit maskeler ile sivilce ve siyah noktalardan kurtularak kalıcı izler kalmasını önleyebilirsiniz.

Yüzünüzü Sabunla Yıkamayın

Yüzünüzü kimyasal madde ve ağır esans içeren, cildinize uygun olmayan pH değerine sahip sabunlarla yıkamayın. Bu tür sabunlar cildinizde kuruluk, kızarıklık, pullanma ve tahrişlere neden olabilir. Kullanılan sabunun pH değeri 5.0- 5.6 arası olmalı, kokusuz ve nemlendirici özelliği olmasına dikkat edilmelidir.

Bu yazı 2184 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.