Çiller Nasıl Geçer?

Çoğunlukla açık tenli insanlarda görülen çiller yüze serpilen küçük lekeler halinde çoğunlukla da sonradan ortaya çıkmaktadır. Çillerin çıkmasının asıl nedeni ise bu ciltlerin güneşe karşı dayanıksız oluşudur. Peki bu istenmeyen çiller nasıl geçer?

Çillerin Oluşmasını Engellemek

Açık tenli kişilerin kesinlikle güneşten sakınmaları gerekmektedir. Güneşe maruz kalacakların mutlaka gölge altında durmaları ve mümkünse koruyucu güneş kremi kullanmaları önerilir. Yüzünde çil oluşanlar kozmetik ürünleri aşırı bir şekilde kullanmamalıdırlar. Cilt bakımları için ise doğal ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Yüzünde çil oluşanlar, çilleri azaltmak için doğal maskeler kullanabilirler. Çiller nasıl geçer sorusunun cevabı ise; Çillerden tamamen kurtulmanın imkansız olduğudur. Onları ancak azaltabilirsiniz ancak azalan çiller eğer dikkat edilmezse yeniden oluşabilirler.

Çilleri Azaltmak İçin Doğal Maskeler

Çilleri azaltmak için içerisinde doğal malzemeler karıştırılarak hazırlanan birçok cilt maskesi tarifi bulunmaktadır. Bu tarz maskeler kullanılacaksa bu kullanımın sürekliliği son derece önemlidir.

Yüzdeki Çiller İçin Maske

  • Yarım yemek kaşığı beyaz kil
  • 3 yemek kaşığı portakal suyu
  • 6 damla çay bitkisi yağı
  • 1 yemek kaşığı yulaf unu
  • 1 yemek kaşığı nane yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı

Yukarıdaki malzemeleri eksiksiz olarak karıştırın ve yüzünüze uygulayın ve ortalama 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Maskeyi haftada 1 defa kullanmanız yeterlidir.

Cilt Koruyucu Doğal Malzemeler

Bol miktarda C vitamini içeren limon, başarılı bir çil azaltıcıdır. Limonun taze sıkılmış olması çok önemlidir. Limon suyunu bir pamuk kullanarak yüzde gezdirdikten sonra bol soğuk suyla durulanması cildin gerginleşmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Süt kullanarak yapılan cilt maskeleri de derinin kendisini yenilenmesini sağlar. Önce ekşi kremayı çillerin üzerine sürerek bir müddet bekletip soğuk suyla duruladıktan sonra bu kez süt sürerek 5-10 dakika sonra durulamak cildin yenilenmesini sağlayacaktır. Kaynatılmış keten tohumunun 10-15 dakika demlendirilip çillerin üzerine sürülmesi ve bir süre bekletilip durulanması da işe yarayacaktır.

Çillerin Yeniden Çıkmasını Önlemek

Bu tarz tüm doğal maskeler devamlı kullanıldıktan sonra çillerin zamanla azalmasını sağlayabilir. Ancak burada asıl önemli olan Düzenli bir yaşam, özenli bir uyku, dengeli beslenmek, bol su içmek, bol C vitamini tüketmek ve güneşten mümkün olduğunca uzak durmaktır.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.