Cilt Bakımında Kakao Yağının Faydaları

Paylaş
 

Dünya üzerinde yaklaşık 70 bin kilometrekare ekim alanına sahip olan kakao ağacının çekirdeklerinden elde edilen yağın cilde inanılmaz etkileri bulundu. Oda sıcaklığında katı halde bulunan bu yağ, saf yenilebilir kakao çekirdeklerinin kavrulmasından sonra fermente edilmesi ile üretilmektedir. Zaten birçok kozmetik ürünün içerisinde yer alıyor olmasından da cilt bakımında ne kadar etkili olduğu anlaşılmaktadır. İşte cilt kullanımlarında kakao yağının faydaları…

Kakao Yağının İnanılmaz 10 Faydası

1) Kakao yağı güçlü bir antioksidan kaynağı olmasından dolayı serbest radikallerle kolay savaşır. Bu da kullanan kişinin cildindeki yaşlanma belirtilerini geciktirir.

2) Aşırı kuru bir cilde sahip olanlar ile hassas cilt yapısı olanlar nemlendirici olarak kakao yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Çünkü bu yağ, cildin yumuşak ve nemli kalmasını sağlar.

3) İçerisinde E vitamini barındıran kakao yağı, cildin beslenmesine ve esneklik kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede cilt hem parlaklık kazanır, hem de yenilenir.

4) Güneş yanıklarının tedavisinde de kakao yağının kullanılması mümkün. Çünkü güneş yanığı sonrasında ciltte oluşan kuruluğun giderilmesinde ve ağrının azaltılmasında kakao yağı etkilidir.

5) Deri iltihabı ve egzama gibi problemlere karşı tedavilerde, kakao yağı yardımcı madde olarak kullanılabilir. Bu konuda cilt bakımı yapmadan önce hekiminize danışmalısınız.

6) Cildin aşırı gerilmesinden kaynaklanan çatlaklara karşı önceden önlem alabilirsiniz. Özellikle hamilelik gibi hassas bir süreçte kimyasal kozmetik ürünü kullanmak istemiyorsanız, kakao yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

7) Aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava şartları, dudaklarda ince çatlakların oluşmasına neden olabiliyor. Dudak çatlaklarına engel olmak için gün içerisinde dudağınıza az miktarda kakao yağı sürebilirsiniz. Söz konusu bölge kurudukça işlemi tekrarlayabilirsiniz.

8) Cildi nemlendiren kakao yağı aynı zamanda daha kalıcı bir bronzluk oluşturmanıza da yardımcı olur. Zaten eskiden beri bronzlaştırıcı olan birçok güneş kremi içerisinde kakao yağı bulunmaktadır.

9) Vücut sıcaklığında erime özelliğine sahip bu yağ ile cilde masaj yapılması stresi hafifletebiliyor. Aynı zamanda banyo suyunuza bir kaşık kakao yağı ekleyerek de yıkanabilirsiniz.

10) Kakao yağının faydaları arasında kesin olmamakla beraber bağışıklık sistemini desteklemesi de yer almaktadır. Hatta kanserden bu yağ sayesinde korunulabileceğini belirten uzmanlar mevcut.

Bu yazı 304 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.