Cilt Kırışıklığına Neden Olan Yanlışlar

Cilt kırışıklıkları yaşlanmanın en bilinen etkilerinden biridir. Cilt yaş ilerledikçe elastikiyetini kaybeder ve cildin sarkmasına, kırışmasına neden olur. Bu cildin doğal süreçte yaşayacağı bir aşamadır. Ancak bazı hatalar nedeniyle, ciltte kırışıklık sorunu artar ya da hızlanmaya başlar. Bu hataları yapmadığınızda, cildinizdeki kırışıklık etkilerini en aza indirebilirsiniz. İşte cilt kırışıklığına neden olan yanlışlar;

Güneş Işınları ve Zararlı Etkileri

Yaz mevsiminde günlük hayatta veya tatillerde, sıkça güneş ışınlarına maruz kalınır. Bu süreyi doğru ayarlamak çok önemlidir. Uzun saatler bu ışınlara maruz kaldığınızda, kırışıklık için davetiye çıkarmış olursunuz.

Solaryum

Cildin bronzlaşması için, birçok insan solaryum uygulamasından faydalanır. Ancak solaryumda geçirdiğiniz süre, A ışınını doğrudan almanız anlamına gelir. Bu da yaşlanmanın etkilerini hızlandırır.

Uyuma Şekli

Yüz üstü yatan kişilerin cildinde kırışıklık oluşma olasılığı, diğerlerinden daha fazladır. Bu nedenle sırt üstü yatmaya kendinizi alıştırmalısınız.

Sigara Kullanmak

Sigara birçok sorunun nedenidir. Cilt kırışıklığı probleminde de etkili bir rol oynayan sigara, içen kişilerin daha erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

Mimikler

Kişinin yüz mimikleri, yüzünde oluşacak kırışıklıkların hızını ve yoğunluğunu belirler. Çok fazla gülen kişilerin göz çevresinde, kaz ayakları oluşmaktadır. Sinirli anlarda kaşların çatılması ise, alın kırışıklığına sebep olmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için, yüz egzersizleri yapmak faydalı olacaktır.

Makyaj

Makyaj malzemeleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle, uzun süreli kullanımlarda cildi yıpratır ve erken yaşlanmasına neden olur. Bu yüzden makyaj yapma yoğunluğunu azaltmak ya da su bazlı makyaj malzemeleri kullanmak gerekmektedir.

Stres

Stresli bir hayat insan vücudundaki tüm hastalıkların baş sebebi olarak bilinir. Cildin yaşlanması da buna dahildir. Bu yüzden elinizden geldikçe, stresli bir hayat şeklinden uzak durmalısınız.

Kilo Alma ve Verme

Kişi hızlı bir şekilde kilo alıyor ve aynı şekilde kilo kaybı yaşıyorsa, cilt gevşeme yapar ve kırışıkların önünü açmış olur.

Beslenme

Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenenlerde cilt sağlığı kötü yönde etkilenmektedir. Bu nedenle demir, çinko, bakır, A, C, E bakımından zengin besinler tüketmek, cilt sağlığı için doğru bir harekettir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.