cilt kuruluğu nasıl giderilir

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cilt kuruluğu daha çok kış aylarında görülse de yazında karşılaşabileceğiniz bir cilt problemidir. Birçok kişi cilt kuruluğu ile karşı karşıya kalır ve ciltte pul pul dökülme, kaşıntı ve çatlaklar meydana gelir. Dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay ile cilt kuruluğunu önlemeniz mümkündür.

Cilt Kuruluğunu İçin Tavsiyeler

Cilt kuruluğunu gidermek için öncelikle doğru beslenmek ve su tüketimi önemlidir. Aldığımız gıdalar cilt yapısını direkt olarak etkiler sağlıksız beslenmede bir süre sonra cildin yapısının bozulmasına neden olur. Bu nedenle bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle mevsiminde yenilen sebze ve meyveler daha sağlıklı olur. Su bütün vücut için faydalı olduğu gibi cildin nemini koruması ve güzelleşmesi için de gerekir. Bu nedenle günlük su tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Su dışında özellikle C vitamini içeren sıvılarda cildin kurumasını engeller. Bitki çayları da vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilir.

Günlük olarak ılık su ile alınan duş cildin nem miktarının korunmasına yardımcı olur. Duş sonrasında cildinizin uzun süre kurumaması için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bunların dışında yaşanılan ortamdaki hava da cildin üzerinde etkilidir. Ev ve iş yerlerinde bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Bu şekilde ortamın temizlenmesi sağlanır. Çok soğukta dışarı çıkarken cildinizi korumak için eldiven ile önlem almalısınız. Nemlendiriciler sürmeden dışarı çıkmamalısınız. Yazın ise güneşten koruyucu kremler kullanmalı, şapka takmalı ve güneşin en çok  etkili olduğu zamanlarda dışarı çıkmamalısınız.

Cilt kuruluğu kış aylarında yaşanan hava değişimlerinden olabileceği gibi yaşlılık nedeniyle de olabilir. Bunun dışında ise egzama veya saman alerjisi gibi durumlarda cilt kuruluğuna neden olabilir. Cildinizin kurumaması için yukarıda saydığımız önerileri dikkate alabilirsiniz. Ama bu kurallara dikkat ettiğiniz halde cildiniz hala kuruyorsa o zaman bir uzmana görünerek cilt kuruluğunun neden olduğunu öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.