Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske

Cilt lekeleri, dış etkilere bağlı olarak, cildin oluşturmuş olduğu bir savunma mekanizması sonucu oluşan lekelerdir. Deride, saçta ve beynin bazı bölgelerinde bulunan koyu renkli pigmentler, güneş ışını ve zararlı başka ışınların cilde uzun süre temas etmesi sonucu melanin pigmenti salgılanır. Melanin pigmenti, güneş ışınına maruz kalınan bölgeye fazla miktarda birikir. Biriken bu sıvı, ciltteki lekeleri oluşturur. Kırmızı lekelere göre zararsız bir leke türü olmakla birlikte, görüntü açısından rahatsızlık verdiği düşünüldüğünden, tedavi amacıyla iyileştirici yöntemler uygulanır.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

  • Cildin uzun süre güneş ışığına maruz kalması ile güneş lekeleri oluşur. Cilt lekeleri, genetik özelliğe sahip olup, taşınabilen kahverengi lekelerdir.
  • Açık tenli kişilerde, daha fazla salgılanan melanin pigmenti, çil adı verilen yoğun lekelere neden olur. Çiller, kışın daha az olmakla birlikte, kalıcı cilt lekeleri türündedir.
  • Solaryum da cilde direkt uygulandığından leke oluşumuna neden olur.
  • Doğum kontrol hapları ve gebelik dönemi metabolizmanın işlevi de cilt lekeleri için yeterli sebeptir.
  • Yaşlılığa bağlı lekeler.
  • Karaciğer hastalıkları ve hormonsal bozukluklar.

Bu tür lekelerin, ortak özelliği zararsız oluşu ve cilt lekeleri için doğal maske yöntemleri ile kısa sürede iyileşmesidir.

cilt lekeleri için aloe vera maskesi

Aloe Vera ve Limon Maskesi

Cilt lekeleri için doğal maske türlerinden oldukça etkili bir karışımdır. Aloe vera özü, bu tür lekelerin yok edilmesi için etkili bir sıvıdır. Hücrelerin yenilenmesi ve cildin renginin dengelenmesi için devamlı kulanılmalıdır.

Limon suyu da C vitamini içeriği ile cilt lekeleri tedavisi için doğal bir etkiye sahiptir. Cilt renginin açılması için kullanılır. Nemlendirici özelliği, cildin daha canlı ve nefes alır bir forma kavuşmasını sağlar.

  • 2  yemek kaşığı aloe vera özü
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

İki malzemenin karışımından elde edilen maske, cilt lekesinin olduğu bölgeye, masaj şeklinde uygulanır. Özellikle akne tedavisi için de kullanılan etkili bir cilt maskesidir.

Maske uygulandıktan sonra, bekleme süresi 15-20 dakikadır, daha sonra su ile durulanır. Maske, birkaç damla elma sirkesi ilave edilmesi ile, daha güçlü bir forma kavuşur. Organik bir elma sirkesi, cildin pH dengesini sağlayacaktır.

Aloe vera ve zeytinyağı karşımı da sivilce ve iltihaplarla başa çıkan antienflamatuvar ve antioksidan etkili bir doğal maskedir. Bu üç besinden oluşan bir maske de cilt lekeleri için uygulanabilir.

Doğal maskenin uygulandığı cilt lekeleri, kahverengi ve tonlarında olan lekeler içindir. Kırmızı lekeleri de giderme de etkilidir. fakat kırmızı lekelere uygulanmadan önce doktora başvurmak gerekir. Çünkü kırmızı lekelerin hangi hastalık kaynaklı oluştuğunun tespit edilmesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.