Cilt Mantarı Tedavisi

Cilt mantarlarının görüldüğü yerlere veya türlerine göre ne tür tedavi uygulanacağı ve tedavinin ne kadar süreceği çeşitlilik gösterir.

Cilt Mantarlarının türleri nelerdir?

Su toplayan türü olan keriyon, bir merkezden başlayıp gittikçe yayılan ve en sık karşılaşılan türü olan anüler, çok terleyenlerde ve terlemenin çok görülüğü kollarda, bacaklarda ve bel bölgesinde görülen tinea versicolor gibi türleri vardır.

Cilt Mantarlarının oluşmasının sebebi nedir?

Cilt mantarlarının görülmesinin bölgenin nemli kalması, havlunuz, makasınız ve ayakkabınız gibi özel eşyalarınızın temizliği ve başkasıyla paylaşımından kaynaklı nedenleri olabilir.

Cilt Mantarlarının tedavisinde hangi ürünler kullanılır?

Bu mantarlar bulaşıcı olduğu için bir doktor kontrolüyle alınacak ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Hasta kendi başına herhangi bir ilacı alıp kullanmamalıdır. Eğer bu kurala uymazsa mantarın artmasına ya da başka ciddi cilt problemlerine yol açabilir.

Doktorun vereceği bu ilaçlar ağız yoluyla alınacak tablet ya da sprey, krem, şampuan şeklinde kullanılacak ürünler olabilir.

Krem ve spreyler genellikle hergün iki kez olmak üzere yaklaşık 3 hafta uygulanır.

Birkaç kez kullanımda iyileştiğini düşünüp tedaviyi yarıda keserseniz mantarın yenilemesi kaçınılmaz olur.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.