Cilt Mantarı Tedavisi

Paylaş
 

Cilt mantarlarının görüldüğü yerlere veya türlerine göre ne tür tedavi uygulanacağı ve tedavinin ne kadar süreceği çeşitlilik gösterir.

Cilt Mantarlarının türleri nelerdir?

Su toplayan türü olan keriyon, bir merkezden başlayıp gittikçe yayılan ve en sık karşılaşılan türü olan anüler, çok terleyenlerde ve terlemenin çok görülüğü kollarda, bacaklarda ve bel bölgesinde görülen tinea versicolor gibi türleri vardır.

Cilt Mantarlarının oluşmasının sebebi nedir?

Cilt mantarlarının görülmesinin bölgenin nemli kalması, havlunuz, makasınız ve ayakkabınız gibi özel eşyalarınızın temizliği ve başkasıyla paylaşımından kaynaklı nedenleri olabilir.

Cilt Mantarlarının tedavisinde hangi ürünler kullanılır?

Bu mantarlar bulaşıcı olduğu için bir doktor kontrolüyle alınacak ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Hasta kendi başına herhangi bir ilacı alıp kullanmamalıdır. Eğer bu kurala uymazsa mantarın artmasına ya da başka ciddi cilt problemlerine yol açabilir.

Doktorun vereceği bu ilaçlar ağız yoluyla alınacak tablet ya da sprey, krem, şampuan şeklinde kullanılacak ürünler olabilir.

Krem ve spreyler genellikle hergün iki kez olmak üzere yaklaşık 3 hafta uygulanır.

Birkaç kez kullanımda iyileştiğini düşünüp tedaviyi yarıda keserseniz mantarın yenilemesi kaçınılmaz olur.

Bu yazı 2731 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.