Cilt Sağlığınıza Etki Eden 5 Kötü Alışkanlığa Dikkat Edin!

Hatalı beslenmenin ve düzensiz yaşam şartlarının kilo aldırdığı gibi, bazı alışkanlıklar da cildinizin kötü yönde etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle farkında olmadan da olsa yaptığınız bazı hareketlere, alışkanlık haline getirmek yerine en kısa zamanda veda etmeniz gerekmektedir. İsterseniz gelin birlikte cilt sağlığınıza kötü yönde etki eden 5 alışkanlığa göz atalım;

Elleri Sık Sık Yüze Temas Ettirmek

Bu hareket yaş farketmeksizin, neredeyse herkesin sıkça yaptığı bir hatadır. Gergin anlarda, terlediğinizde, korku ve endişe gibi hallerde ve daha birçok nedenle, eller yüzle buluşturulmaktadır. Bu hareket sonucunda ellerde biriken kir ve diğer dokular yüze temas ederek, egzama gibi cilt sorunlarının oluşmasına temel hazırlayabilir. Çevresel faktörlerle ellerde taşınan mikroorganizmalar, yüz derisinde enfeksiyon oluşmasına dahi neden olabilmektedir.

Sivilce Sıkmak

Sivilce sorunu yaşayan kişilerin sivilceleriyle oynaması ve onları sıkması gerçekten yanlış bir alışkanlıktır. Bilinçsiz ve hijyenik olmayan bir şekilde sıkılan sivilceler leke oluşumuna ve yüzde çukurlara neden olmaktadır. Daha da kötüsü sıkılan sivilcenin bulunduğu bölgenin çevresine de sıçrama olasılığıdır. Bu nedenle sivilceleri sıkmak yerine, sivilce tedavisinde etkili cilt kremleri kullanılmalıdır.

Sabunla Yüz Yıkamak

Yüz yıkamak cilt sağlığı açısından önemlidir. Doğru sayıda ve doğru şekilde yıkanan yüz, cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ancak bazı sabunlar ciltte daha zararlı etkiler gösterebilir. Yüzü sabunla yıkama alışkanlığınız varsa, mutlaka içeriğinde nemlendirici bulunan, pH değeri cilde uygun olan ve mümkün olduğunca kimyasal içermeyen sabunları tercih etmelisiniz. Bunların aksini içeren ürünleri kullanırsanız, cildiniz kuruyacak ve tahriş olmaya başlayacaktır.

Alerjen Maddeler İçeren Ürünleri Kullanmak

Kişi kendine uygun olan kozmetik ürününü belirleyene dek, birçok kozmetik ürününü denemek zorunda kalır. Ancak bazı cilt tipleri alerjik reaksiyonlara karşı hassas ve egzama oluşumuna yatkındır. Bu nedenle alerjen madde içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu ürünlerin kullanımı, ciltte alerjik reaksiyon ve egzama oluşumuna neden olabilir.

Cilde Büyüteçli Aynalarla Bakmak

Bu alışkanlık kişiyi hem psikolojik olarak rahatsız eder hem de cildi üzerinde takıntılı hareketler yapmasına neden olur. Örneğin büyüteç özelliği olan bir ayna kullanır, cildinizde oluşmuş bir sivilceye sıkça ve yakından bakmaya devam ederseniz, ilerleyen zamanlarda o sivilce sizi rahatsız edecek ve tırnaklama derecesine kadar getirecektir. Tırnaklarınızla müdahele etmek zorunda hissedeceğiniz sivilceler sonrasında yara halini alarak, hem cildinize zarar verecek hem de psikolojinizi daha fazla harap edecektir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.