Cilt Temizliğinde Bu Hataları Yapmayın

Cildimiz fazlasıyla kıymetlidir. Bu kıymetli dokuya iyi bakmak için de temizliğini ihmal etmemeye çalışırız. Ancak her yaptığımız cilt temizleme işlemi yeterli midir? İşin uzmanlarına sorduk ve çeşitli yanıtlar aldık sizde yanıtlarımız ışığında cilt temizliğinde bu hataları yapmayın istiyoruz.

Öncelikle cildi sadece yıkamak yeterli değildir. Sabun kullanmak ya da özel tonik gibi jel gibi kimyasallarla cildi yıkamak tek başına yeterli olmamaktadır. Cildi yıkarken yumuşak kıllı bir fırça ile ya da yüz için liflerden kullanmak daha kolay çözüm sağlayacaktır. Bunlarla beraber cildi yıkamak cilt yağ dengesine zarar vermektedir. Bu nedenle her yıkama işleminden sonra nemlendirici krem ya da serum uygulamayı da atlamamanız gerekmektedir.

Yağlı bir cildiniz varsa temizleme işlemine biraz daha dikkat etmek gerekmektedir. Suyun sıcaklığının soğuğa yakın tutulması hem cilt yüzeyinizde ki kan dolaşımını artıracak hem de yağ bezlerinizin yoğun olarak yağ salgılamasını engelleyecektir. Ayrıca cilt yağı ile baş etmek için sık sık yüz yıkamak da yanlış bir uygulamadır. Çünkü cildin yüzeyinde yağ azaldığında yağ salgılamaya programlanmış yağ bezlerinizin daha çok çalışmasını sağlarsınız. Bu çok çalışma sonucunda da cildiniz daha fazla yağlı hale gelmektedir. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir temizleyici yardımı ile cildinizi temizlemek yeterli olacaktır.

Cilt temizliğinde bu hataları yapmayın konusunda en dikkat çekici hata ise yüzümüzü kurulama işlemidir. Her zaman kullanılan bir havlu yerine yüzünüz için özel bir havlu kullanmanız ve hatta mümkünse bambu havlulardan edinmeniz gerekir. Çünkü ellerinizi kuruladığınız havluda ki bakterilerin cildinizde olmaması için havluları ayırmak en kolay çözümdür. Bambu havlular da cilt dostu havlular olduğu için yüzünüzü sadece kurulamaz aynı zamanda sağlığına da dikkat etmiş olursunuz.

Cildimiz en değerli giysimizdir. Sağlığının en temel şartı olan temizlik işlemi sırasında faydadan çok zarar vermenin mümkün olduğu bir dönemdeyiz. Cilt temizliğinde bu hataları yapmayın konusunda yaptığımız araştırma ışığındaki bilgilere paralel bir temizlik işlemi daha sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Dış etmenlere direk maruz kalan cildimiz için bu kadarcık çaba belki de azımsanacak bir çabadır.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.