Cilt ve Saç Bakımı İçin Kekik Yağı

Paylaş
 

Kekik yağı saç ile cilt bakımında, birçok hastalığın tedavisinde ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Geçmişte yaşayan insanlar için kekik yağı her derde deva olan yağlardan biridir. Bundan dolayı şifalı yağlardan biri olarak da bilinir. Kurumuş ve taze kekikten elde edilen yağ evde yapılabileceği gibi aktarlardan da kolayca temin edilebilir. Ballıbabagiller familyasından gelen kekik, kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Bu hoş kokusu sayesinde cilt için kullanılabileceği saç bakımı için de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kekik Yağı İle Saç Bakımı

Saç bakımı için kullanılan yağlar içerisinde kekik yağı önemli bir yere sahiptir. Özellikle saçlarının mat ve bakımsız görünmesinden şikayet eden kişilerin kekik yağı kullanmaları önerilir. Her gün düzenli olarak saça uygulanan kekik yağı saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saçlarda sıklıkla görülen koparak dökülmeleri, kırılmaları da engeller. Saçtaki aşırı yağlanma sorunu, kepek ve egzama gibi hastalıklar da düzenli şekilde kekik yağı kullanımı sonrasında geçer.

Cilt İçin Kekik Yağı

Kekik yağı cilt üzerinde çok yönlü fayda sağladığından dolayı çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Farklı sebeplerden ötürü ciltte meydana gelen yaralar kekik yağı sayesinde iyileşir. Yaranın bulunduğu bölgeye düzenli aralıklar ile kekik yağı sürüldüğünde yara kısa süre içerisinde kaybolmaktadır. Ameliyatlardan sonra kalan yara izleri de bu yağ sayesinde geçmektedir. Bunun yanı sıra mantar, egzama gibi hastalıklar ve sivilce sorunu da gideren kekik yağı selülit ve çatlak oluşumuna da engel olmaktadır.

Bu yazı 711 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.