Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Kış aylarında en çok yaşanan cilt problemlerinden birisi dudak çatlamasıdır. Soğuk ve kuru havanın yanı sıra rüzgarlarında etkisiyle dudaklarda çatlaklar oluşmaktadır. Bunlar dışında vücudun su kaybetmesi, dudakların ısırılması, enfeksiyon, B2 vitamini eksikliği, diş hastalıkları ve kullanılan ilaçlarda dudaklarda çatlamaya neden olabilir.

Dudaklarda oluşan çatlamayı önlemek için dikkat edeceğiniz en önemli detaylardan birisi dışarı çıkarken mutlaka nemlendirici ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir. Bunun yanında bol bol su içmek vücudun nem ihtiyacının karşılanması için önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve B2 vitamini içeren besinlerin tüketimine özen göstermek gerekir. Bunlar dışında dudak çatlaması nasıl geçer bu konuda evde yapabileceğiniz ve dikkat edebileceğiniz uygulamalar şunlardır.

  • Soğuk ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkarken mutlaka dudak koruyucuları kullanmalısınız.
  • Ruj seçiminde içerisinde nemlendirici ürünler olan rujları seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Bol bol su tüketmeye özen gösterilmeli ve B2 vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
  • Dudakları yalamamaya ve ısırmamaya özen gösterilmelidir. Dudaklar üzerinde oluşan kabuklar koparılmamalıdır.
  • Ağzı açık uyumakta dudak çatlamasına neden olabilir. Eğer horlama, burundan nefes alamama, geniz eti ve sinüzit gibi rahatsızlıklarınız var ise o zaman bir uzmana görünmeniz gerekir.

Dudak Çatlaması İçin Yapılabilecek Maskeler

dudak çatlaması

Bal ve Toz Şeker Maskesi

Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı toz şeker ve bir çay kaşığı kadar zeytin yağı karıştırılarak dudaklara yavaş yavaş bastırılmadan dairesel hareketler ile sürülür.  Daha sonra nemli havlu yardımı ile dudaklardaki bu karışım çıkartılır. Bundan sonra temiz bir dış fırçası yardımı ile yavaş yavaş dudaklar fırçalanır. Bu işlemden sonra ise yine nemli havlu yardımı ile dudak silinir ve nemlendirici ürünler kullanılır.

Badem Yağı ve Vanilya İle Maske

Bir çay kaşığı badem yağı ve bal uygun bir kap içerisine koyularak hafifçe ısıtılır içerisine yine 1 çay kaşığı vanilya eklenir ve karıştırılır. Yapılan bu karışım her sabah dudaklara uygulanır.

Bal ve Vazelin Maskesi

Evde dudak çatlakları için uygulanabilecek en basit maskelerden birisi de bal ve vazelin uygulamasıdır. Önce dudaklarınıza 1 çay kaşığı kadar bal sürün ve bekleyin. Daha sonra üzerine vazelin sürün. Bu şekilde bekleyip maskenin kurumasını sağlayın. Ardından ılık su ile dudaklarınızı yıkayın ve nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 2-3 kez yaparak dudak çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Dudak Morarması Neden Olur?

Dudak morarması, sıklıkla ortaya çıkabilen bir sorundur. Çoğunlukla geçiştirilen ve önemsenmeyen bu sorun, bazen önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.