Dudak Morarması Neden Olur?

Paylaş
 

Dudak morarması, sıklıkla ortaya çıkabilen bir sorundur. Çoğunlukla geçiştirilen ve önemsenmeyen bu sorun, bazen önemli problemlerin habercisi olabilmektedir. Dudak morarması neden olur sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanmaktadır:

Akciğer Sorunlarından Kaynaklanan Dudak Morarması

Dudak morarması bazı durumlarda solunum yollarındaki soruna işaret etmektedir. Bunu anlamak için dudak morarması ile birlikte nefes darlığının da başlayıp başlamadığı kontrol edilmelidir. Oksijenin vücutta tam olarak dolaşmamasından kaynaklı akciğer sorunlarında dudak morarması ortaya çıkabilir. Özellikle dudağın iç kısımlarında morarma sorunu yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kalp Rahatsızlığı ve Koah Sorunlarından Kaynaklanan Dudak Morarması

Dudağın büyük bir kısmında morarma yaşanması kalp hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Özellikle kalp kapakçığında sorun olan kişilerde dudak morarması daha sık ortaya çıkmaktadır. Dudak morarması koah hastalığının da belirtisi olabilir. Her koah hastasının dudağı morarmasa da bu konu mutlaka değerlendirilmelidir.

Diğer Nedenlerden Kaynaklanan Dudak Morarması

Dudak morarması sorunu genellikle soğuk havalarda kendini göstermektedir. Özellikle vitaminsizlikten kaynaklanan dudak morarması sorunu sıklıkla görülmektedir. Dudak morarması neden olur sorusunun bir diğer cevabı kansızlık sorunudur. Ayrıca, aşırı sigara kullanımı yüzünden de dudaklar morarabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra düzensiz beslenme de bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Hava değişikliğinden kaynaklanan dudak morarmalarında endişe etmeye gerek yoktur. Diğer durumlarda ise mutlaka uzmana başvuru yapılmalıdır. Bu sorunun basite alınması ya da geçiştirilmesi olumsuz sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Erken teşhisin önemli olduğu durumlar göz ardı edilmeden değerlendirilmelidir.

Bu yazı 1281 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.