El, Ayak ve Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Paylaş
 

El ayak ve tırnak bakımı günümüzde metroseksüelliğin artmasıyla hem erkekler hem de kadınlar için önem kazanmıştır. Bakımlı olmak için el, ayak ve tırnak bakımı vazgeçilmez bir unsurdur. Manikürsüz ellerle hiç kimse bakımlı sayılamaz. Özellikle eller, sürekli göz önünde olduğundan oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle ne kadar güzel görünürse, kişiye o oranda öz güven sağlamaktadır.

El, ayak ve tırnak bakımı kişisel görünümün yanında sağlık için de önemlidir. Günlük hayatta her yere temas eden eller, mikropların en kolay bulaştığı alandır. Özellikle tırnak bölgesinde çok kolay bir şekilde yuvalanabilmektedirler. Ayaklar ise sürekli kabalı olduğundan, nemlenmeye ve dolayısıyla kokuya neden olabilmektedir. Sonuç olarak bu durum mantar hastalığını da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenlerle el ve ayak bakımları göz ardı edilmemelidir.

El, Ayak Ve Tırnak Bakımında İpuçları

İlk olarak tırnakların gelişi güzel kesilmesinden vazgeçilmelidir. Bunun yerine törpü ile şekil verilerek kısaltılmalıdır. El ve ayak bakımı noktasında duş sonrası oldukça önemlidir. Duştan sonra muhakkak vazelin ile masaj yapılmalıdır.

Düzenli yıkama mikropları kıracağından dolayı ihmal edilmemelidir. Özelikle eller fırsat bulundukça yıkanmalı, ardından da nemlendirilmelidir. Ellerde oluşan çatlamalar nemlendiriciler sayesinde giderilebilir ancak ayakta oluşan çatlakları gidermek o kadar basit değildir. Ayak ve topuk çatlaklarına engel olmak için mutlaka topuk törpüsü kullanılmalıdır. Her duşta topuklar törpülenirse çatlama sorunu hiç bir zaman kendini göstermez.

Bu yazı 1462 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.