Emla Krem Nedir?

Paylaş
 

Emla krem birçok kişi tarafından adı duyulan ancak çoğu kişinin tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığı bir analjeziktir. Ağrı kesici ve uyuşturucu özelliği olan deri üzerine uygulanacak cerrahi işlemler, ağda ya da lazer epilasyon gibi acı veren uygulamalardan önce ağrı ve acı hissini yok etmek için kullanılan bir uyuşturucudur.

Emla Krem Nelere İyi Geliyor?

Uygulamanın türüne ve uygulanacak bölgeye göre süre değişim göstermekle birlikte genellikle işlemden 1 saat önce kremin uygulanması tavsiye edilmektedir. Peki, Emla Krem Nelere İyi Geliyor? Başka bir ifade ile Emla Krem Ne İçin Kullanılıyor? Sorunun cevabını şu maddelerle açıklayabiliriz:

Bacak ülserinin tedavi edilmesi

Derideki siğillerin çıkarılması veya deri üzerinde yapılacak ufak cerrahi işlemlerde bölgeyi uyuşturulması gibi durumlarda Emla kullanılmaktadır.

Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Emla krem 5’li küçük tüpler halinde her birinin içeriğinde 5 gram krem bulunmak suretiyle satılmaktadır. Genellikle cerrahi işlemlerin öncesinde kullanılmak üzere alınan Emla krem doktor veya hemşireler tarafından deriye uygulanmaktadır. Bu uygulama yapılacak işlem öncesi 15-20 dakika veya yarım saat önce yapılmaktadır. Uygulanma şekli şöyledir:

 • İşlem yapılacak olan bölgeye bir kerede 60 gramı geçmemek şartıyla ince bir tabaka oluşturmak suretiyle krem sürülmelidir.
 • Krem sürülen bölgenin üzeri içinden çıkan bantlar kapatılarak ya da temiz bir bez örtülerek bölgenin hava ile teması kesilmektedir.
 • En fazla bekleme süresi 1 saat olarak belirtilirken bu süre dolduğunda yapılacak cerrahi işlemin bir an önce uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

Emla Kremi Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

 • Kremin göz ile temasından kaçınılması gerekmektedir.
 • Deride kremin içeriğine dair alerjik bir reaksiyon görülürse krem deriden derhal temizlenmelidir.
 • Kremin içeriğine karşı herhangi bir alerjisi bulunan kişiler kremi kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Bacak ülseri dışındaki durumlarda kesinlikle açık yara ve döküntü üzerine uygulanmamalıdır.

Emla Kreminin Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Emla anestezi kremi içinde bazı yan etkiler söz konusudur. Emla kremin yan etkileri nadir olsa da şu şekilde ortaya çıkabilmektedir:

 • Uygulanan kısımda soluk renk veya kızarıklık görülmesi,
 • Uygulama sırasında deride yanma ve kaşıntı hissedilmesi,
 • Deri problemi bulunan çocukların cildinde küçük kızarıklıklar meydana gelmesi,
 • Methemoglobinemi denilen derinin mavimsi gri renge dönmesi görülebilecek olan yan etkiler arasında sayılmaktadır.

Emla Krem Fiyatı

Ağırlığı 5 gr olup 5 adet olarak satılan Emla krem fiyatı 2018 yılı itibariyle 131.60 TL dir.

Bu yazı 4517 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.