Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Paylaş
 

Kıl dönmesi, kökten alınan kılların yeniden çıkması sırasında deri üzerine geçemeyip deri altında ilerlemesi ya da yuvarlak şekilde nokta halinde uzaması durumuna verilen addır. Bu durum en çok istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan epilasyon işlemi sonrasında ortaya çıkar.

Epilasyon sonrasında ortaya çıkan kıl dönmesinin engellenmesi için her şeyden önce epilasyonun hijyenik ortamda yapılması gerekir. Hijyenik olmayan ortamlarda ustaca yapılmayan epilasyon işlemleri uygulama bölgesinin mikrop kapması, sivilcelenmesi ve kıl dönmesi yaşanmasına neden olabilir. Epilasyon işlemi öncesinde ılık duş alınması ve uygulama bölgesine lif kabağı ile masaj yapılması da epilasyon sırasında ya da sonrasında kıl dönmesi oluşmasına engel olacaktır.

Epilasyon işlemi sonrasında bir miktar pamuğa hamamelis yağı dökülerek ya da bir kaç yaprak hamamelis otu ile uygulama bölgesine masaj yapılarak cildin kendini toparlaması sağlanabilir. Bunun yanında epilasyon uygulaması sonrasında içeriğinde asit, alkol ve aşırı yağ barındırmayan losyonlar ile uygulama bölgesi ıslatılarak da kıl dönmesinin engellenmesi sağlanabilir. Epilasyon işleminden sonraki ilk 2-3 günde uygulama bölgesine akne tedavisi yapılması da açılan gözeneklerin mikrop kapmaması ve dolayısı ile kıl dönmesi ya da sivilcelerin oluşmaması için etkili bir yöntemdir.

Epilasyon öncesi, epilasyon sırası ve sonrasında hijyen kurallarına uyarak ve uygulama bölgesine gereken özeni göstererek kıl dönmesinin önüne geçilebilir. Epilasyon işlemi sonrasında daha fazla açılan ve hassas olan gözeneklerin tıkanmaması için ilk bir kaç gün havuz ya da su dolu küvete girilmemesi de bu kıl dönmesini engellemek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır.

Bu yazı 10115 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.