Evde Doğal Ağda Yapımı ve Kullanımı

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntem ağdadır. Hem ucuz oluşu hem de sürekli kullanımda tüyleri seyrekleştirici etkisiyle, ağda işlemi birçok kadının gözdesidir. Ağda işlemi yapacağınız zaman hazır halde ağda satın alabileceğiniz gibi, ağdanızı doğal malzemeler kullanarak kolayca hazırlayabilirsiniz. İçeriğinde tamamen doğal malzemelerin yer aldığı, cildine önem veren kadınların rahatlıkla kullanabileceği ağda tarifine, birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Şeker Ağda Tarifi

Şeker ağda hazırlamak için 1/4 oranında (çeyrek bardak) limon suyunu ve 2 su bardağı toz şekeri karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir cezveye ya da ufak bir tencereye aktarın. Kabı oğaca koyarak, orta ateşte pişirmeye başlayın. Karışım tamamen çözülerek şurup kıvamı alana kadar, tahta kaşıkla sık sık karıştırın. Karışımın içindeki şeker kolayca yanabilecek bir malzemedir. Bu nedenle karıştırırken, uzun soluklu karıştırmaya özen gösterin. Karışım şurup haline gelip altın sarısına yakın bir renk aldığında, ağdanızın hazır hale geldiğini anlayabilirsiniz. Ateşin altını kapatın ve yaklaşık bir dakika boyunca karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız ağdayı bir kavanoza aktarın. Kullanmadan önce 2 saat kavanozun içinde soğumaya bırakın.

Şeker Ağda Nasıl Kullanılır?

Kavanozda soğuyan ağdayı, tahta bir ağda spatulası ya da dondurma çubuğu yardımıyla kullanabilirsiniz. Bunun için çubuğu ağdaya batırın ve tüylerin çıktığı yöne doğru sürün. Ağda sürdüğünüz bölgeye ağda bezi ya da ince bir kumaş parçası yerleştirin. Ağdanın bu parçayı cildinize yapıştırdığını farkedeceksiniz. Bu durumda kumaşın ya da ağda bezinin bir köşesini tırnak yardımıyla kaldırın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ağdayı tüy çıkış yönünün tersine doğru çekeceğinizdir. Bu yüzden buna uygun bir köşeden kumaşı kaldırın. Ardından cildinizi gerginleştirerek parçayı hızlıca çekin. Bezin üzerine göz attığınızda, istenmeyen tüylerin cildinizden alındığını göreceksiniz. Bu işlemi almak istediğiniz tüyler bitene kadar devam ettirin.

İlginizi Çekebilir

Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Geçmişten günümüze istenmeyen tüylerden kurtulma klasik yolu “ağda.” Gelişen teknoloji bireylere farklı seçenekler sunsa da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.