Evde Peeling Yapma Yöntemleri

Peeling, cildi ölü hücrelerden kurtarmak, daha parlak ve sağlıklı bir hale kavuşturmak için oldukça gereklidir. Peeling için üretilmiş kozmetik ürünlerine para harcamak yerine evde kendi hazırlayacağınız karışımlarla kendi peeling maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Şeker, Tuz ve Limon Üçlüsü

Şeker, tuz ve limon kullanarak evde kolaylıkla hazırlanabilecek bir tariftir. Özellikle yağlı cilde sahip olanlar için mükemmel bir tariftir. Asidik içerikli limon cildinizdeki yağın arındırılmasına yardımcı olur.

  • 1 Tatlı kaşığı şeker
  • 1 Tatlı kaşığı tuz
  • Yarım limon

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Malzemeleri bir kapta iyice karıştırılır. Hazırladığınız maskeyi dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Göz çevrenize sürmemeye dikkat edin. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ardından nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bu maske cildinizdeki ölü deriyi atmanıza yardımcı olacak ve cildiniz tazelenecektir. Eğer cildiniz aşırı hassas ise karışım içindeki limon cildinizi tahriş edebilir. Bu konuda dikkatli olmasınız. İsterseniz tüm yüzünüze uygulamadan önce, küçük bir bölgede deneme yapabilirsiniz.

kahve telvesi peeling

Kahve Telvesi Peelingi

İçtiğimiz kahvelerin telvelerini çöpe atmayıp değerlendirebiliriz. Gerekli olan malzemeler, kahvenin telvesi ve 1 çay kaşığı zeytinyağıdır. Kahve ve zeytin yağını birbirine iyice karıştırarak yüze (göz çevreniz hariç) dairesel masaj hareketleriyle sürülür. Bu şekilde 10 – 15 dakika bekledikten sonra yüz iyice durulanmalıdır. Uygulanan maskenin ardından nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Bal ve Limon Peelingi

Bal ve limon kullanarak hazırlayacağınız bu karışım ile siyah nokta ve sivilce izlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı bal karıştırılır. Hazırlanan  bu karışım tüm yüze beş dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Burun üzeri ve çevresi gibi siyah nokta ve sivilcelerin izlerinin görüldüğü bölgelere yoğunlaşabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Ardından nemlendirici kozmetik ürünlerinden cildiniz için uygun olanını kullanabilirsiniz.

Peeling maskelerini kış mevsimlerinde uygulamanız cildiniz için daha iyi olacaktır. Peeling sonrası, cildinizdeki tüm gözenekler açıldığı için güneşin tahriş edici etkileri daha da artabilir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da, peeling sonrasında makyaj yapmamanızdır.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.