Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak bakımı aslında kadın erkek herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Evde tırnak bakımınızı kolayca yapabilirsiniz. Bunun için çok paralar harcamaya ya da uzman kişiler aramanıza hiç gerek yok. İşinizi görecek bir tırnak makası, bir törpü birde tırnak temizleme çubuğu sayesinde sizde bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnaklarınızın sürekli temiz kalmasına dikkat etmelisiniz. Hijyen kurallarının içinde en önemlisi tırnak temizliğidir. Bu yüzdendir ki tırnaklarınız ne kadar uzun olursa olsun içi temiz ve bakımlı olmalıdır.

Tırnak bakımı uzun sürecek bir iş değildir. Öncelikle haftada en az bir kez el tırnaklarınızı, 2 hafta da bir kez ise ayak tırnaklarınızı kesmelisiniz. Ayak tırnaklarınızı düz biçimde kesmeniz önerilmektedir. Bu sayede küçük bir kalıntı kalması halinde ayağınıza batma riski kalmaz batsa bile kolayca temizleyebilirsiniz. Bu yüzden düz kesilmiş ayak tırnakları ayak sağlığı için önemlidir. El tırnaklarınızı ise yuvarlak biçimde ama içine çok fazla girmeden kesmelisiniz. Tabii ki tırnak yapınızın da burada büyük önemi vardır. Düz yapıda el tırnaklarınız varsa onları da düz kesmelisiniz.

Bunun dışında tırnaklarınızı kestikten sonra bütün tırnaklarınızın aynı nizamda ve pürüzsüz olması için biraz törpülemelisiniz. Törpülediğiniz tırnaklarınız artık daha şık ve bakımlı görünecektir. Bu arada elinize nemlendirici krem sürmeyi de ihmal etmemelisiniz. Eğer bayansanız tırnaklarınıza renksiz bir parlatıcı sürerek tırnaklarınızın daha da bakımlı görünmesiniz sağlayabilirsiniz. Ya da daha canlı ve daha bakımlı görünen ellere sahip olmak istiyorsanız daha canlı ve daha parlak renklerle tırnaklarınızı canlandırabilirsiniz. Siz de tırnaklarınızın kurumasını bekleyemeyen sabırsız insanlardansanız tırnak cilası kurutucu spreylerden tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınız daha çabuk kuruyacak ve manikürcüden çıkmış gibi ellere ve tırnaklara sahip olacaksınız.

İlginizi Çekebilir

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Sağlıklı el ve tırnaklar için evde manikür yapmakta bir tercihtir. Kuaförlerdeki malzemeler ve diğer kimyasallara ihtiyaç olmadan …

6 Yorumlar

  1. Tırnak bakımını konusunda vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde daha güzel tırnaklara sahip oldum, teşekkür ederim.

  2. Ayak tırnaklarım da mantar var, bu mantarlardan kurtulabilmek için evde yapabileceğim doğal tarifler paylaşarmısınız.

  3. Tırnakların kırılmasını istemiyorsanız limon surun günde 2 kez yapın gayet güzel sonuçlar veriyor. Bakım içinde ılık suya biraz el kremi dökün ve tırnaklarınızı yumuşatın daha çabuk uzar.

  4. Ayak tırnaklarımı oval kesiyordum ara sıra batmalar oluyordu. Batmalardan kurtulma umuduyla artık düz keseceğim.

  5. Basite aldığımız tırnak kesiminde ne kadar dikkat edilecek unsur varmış. Tırnak bakımını artık daha dikkatli yapacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.