Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıllardır pahalı fiyatlarla satılan kozmetik ürünlerinden bıktıysanız bu özel tarifler tam sizin için. Artık o kadar para harcamanıza gerek kalmayacak, sizlere sunduğumuz bu özel tariflerle evde kolayca yüz bakımı işleminizi rahatlıkça yapabileceksiniz.

Evde Yüz Bakımı Yöntemleri Nasıl Olmalı?

Evde yüz veya cilt bakımı yapan bayanların öncelikli olarak her zaman dikkat edeceği şey ciltlerinin temiz olmasıdır. Sık sık her fırsatta yüzünüzü temizlemeyi ihmal etmeyiniz. Çünkü günlük hayatımızda gözle görülmeyecek derecede çok küçük mikrop ve cildi kirleten etkenler bulunmakta. Sizlere önerimiz cildinizi günde minimum mutlaka 1 defa temizlemeniz. Bu yüz temizleme işlemini her fırsatta yapmanız sizin açınızdan hem sağlıklı hem de cildinizdeki canlılığın daha da artmasını sağlayacaksınız.

Buhar Maskesi İle Yüz Temizleme Yöntemi Nasıl Yapılır?

Orta boy bir tencere içerisine su koyarak kaynatın. Su kaynadıktan hemen sonra ocağından üzerinden alıp bir köşeye bırakın ve üzerine bir tülbent bırakarak 2-3 dakika bekletin. Daha sonra tülbendi yüzünüze 15-20 dakika kadar bırakın. Yapmış olduğunuz bu uygulama ile cildinizdeki gözenekleri açarak kir birikintilerini yumuşatır ve size temizlik için muhteşem bir olanak sağlar. Cilt için bitkisel maskeleri bu uygulamayı yaptıktan hemen sonra sizin için daha faydalı olacaktır. Buhar maskesi ile yüz temizleme yöntemini her gün yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu uygulamayı yaparken maske kullanmadığınız zamanlarda mutlaka işlem sonrası nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Evde Bakım Yöntemleri

Cildimizdeki gözenekler çok hassastır ve kir toplamak için elverişli bir yapıya sahiptirler. Özellikle sigara içenlerde veya yağlı cilde sahip olan kişilerde bu daha kötü bir duruma gelebiliyor. Hava kirliliğinden, yağlı vücut yapısına sahip kişilerde vb problemli ciltlerde siyah noktalar yuva yaparak gözenek içerisinde büyümeye çalışır. Günde 2 defa sabah ve akşam olarak cildinizi temiz tutmaya özen gösterirseniz bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Aşağıda özel olarak sizler için tarifini verdiğimiz bal ve tarçından oluşan yüz maskesini uygulamaya başlamadan önce lütfen yukarıda anlattığımız buhar maskesini gerçekleştirin. Daha sonra aşağıda belirttiğimiz bal ve tarçın karışımı yüz maskesini uygulayınız.

siyah noktaları temizlemek

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Maske

  • 1 Çay kaşığı kadar bal.
  • 1 Çay kaşığı kadar toz tarçın.

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Ufak bir kap içerisinde elde ettiğiniz bal ve toz tarçını iyice karıştırın. Ortaya çıkan karışımı cildinize yedirerek 4-5 dakika boyunca masaj yaparak yedirmeye devam edin. Bu işlem bittikten sonra ılık kıvamında su ile yüzünüzü yıkayarak kurulayın. 1-2 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak gözenekleri tekrar kapatın.

Yüzdeki Kırışıklıkları Gidermek İçin Evde Bakım Yöntemleri

Çoğu bayanın sorunları arasında en önemlilerinden biride yüzdeki kırışıklıklar. Bu sorun kuru cilde sahip olan kişilerde daha çabuk ve daha çok görülmektedir. Bundan dolayı yaşla ilgili olan kırışıklık sorunu nemsiz kalan bir cilt içinde aynı orantıda hızlanır ve daha çabuk meydana gelmektedir. Bu tip cilde sahip olan kişilerin kış aylarında dikkat etmesi gereken en önemli konu cilde uygulanan koruyucu kremleri unutmamasıdır. Sizler için özel olarak derlediğimiz kuru ciltler için kırışıklık maskesini mutlaka uygulamalısınız.

Kuru Cilde Sahip Kişiler İçin Özel Kırışıklık Maskesi

  • 1 Tatlı kaşığı kadar pekmez.
  • 1 Çorba kaşığı kadar badem.
  • 1 Tatlı kaşığı kadar üzüm çekirdeğinin yağı.
  • 1 Çorba kaşığı kadar yoğurt.
  • Yarım dilim kadar kabak.

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Kabağı kaynar suda haşladıktan sonra bir kap içerisinde kaşık yardımı ile iyice ezin ve daha sonra diğer malzemeleri de kaba ilave ederek ezilen kabak ile birlikte karıştırın. Cildinizi iyice temizledikten hemen sonra elde ettiğimiz maskeyi cildinize sürün 30-40 dakika kadar cildinizde bekleterek daha sonra yüzünüzü yıkayarak kurulayın. Bu uygulamayı haftada en az 2 defa uyguladığınız takdirde değişikliklerin farkına varacaksınız.

İlginizi Çekebilir

Yüz Sarkması İçin Doğal Maskeler

Yaşlanmanın olumsuz etkilerinden biri de ciltte ve yüzde sarkmalardır. Ciltte yaşlılık sebebiyle elastin ve kolajen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.