Gıda Alerjisi Hakkında Bilinmeyenler

Günlük olarak yaşamın idamesinin sağlanması ve uzun vadede devam ettirilmesi için öncelikle gerekli olan beslenmedir. Yüzyıllar boyunca var olan insanoğlunun bu temel ihtiyacı bazı durumlarda sıkıntı yaratabilmektedir. Özellikle de bazı besin gruplarına yönelik olarak gelişen gıda alerjisinin erken tanınması ve bu besin gruplarından uzak durulması önemli bir durumdur. Gıda intoleransı ile karıştırılan bu durum aslında benzer yönleri olan ancak oluşum mekanizması olarak tamamen farklı olan bir olaydır. Bakıldığı zaman intolerans için gerekli sindirim enzimlerinin yapılarında oluşan bozuk kodlama ya da enzimin az üretilmesi veya fonksiyonunu yerine getirememesi gibi durumlardan ötürü meydana gelmektedir. Oysa alerji vücudumuzda yer alan Ig’lerin etkisi ile ortaya çıkan bir durumdur.

Gıda Alerjisi Semptomları Nelerdir?

Hastalıkların gösterdiği semptomlar hem kişinin yapısına hem de tetiklenen savunma hücrelerine göre değişiklik göstermektedir. IgE aracılığında ortaya çıkan tip 1 sensitivite reaksiyonları için ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılar, mukozalarda görülebilecek olan şişlikler ve anaflaksi gibi belirtiler gözlenebilir. IgG ile alakalı olan tip 3 sensitivite reaksiyonları için de mide ve bağırsak sorunları, kilo alımı ve baş ağrıları gibi belirtilerin gözlenmesi beklenir. Bunlardan mide ve bağırsak sorunlarında ishal, mide ağrıları, kabızlık ve şişkinlik gibi semptomlar görülür. Baş ağrısı konusunda özellikle migren hastalarında atakların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Gıda Alerjisi Nasıl Oluşur?

Alerjinin oluşması için tetikleyici olan bazı gıdalar mevcuttur. Kişiden kişiye göre değişen bu besin gruplarının alımından sonra vücut içinde yer alan IgE ve IgG tetiklenmeleri ile beraber vücut içinde inflamatuar süreç tetiklenir ve bu hücrelerin sayıca çoğalmaya başladığı gözlenir. Bu durumda semptomların daha da ağırlaşmasına neden olur. Bu belirtilerin ortaya çıkmaması için de tetikleyici olarak adlandırılan gıdalardan uzak durulması gerekir. IgE tipi için kolaylıkla bulunabilecek olan besin maddesi IgG için benzer şekilde sağlanamaz. Bu da geç reaksiyon vermesinden dolayı kaynaklanır. Oluşum mekanizması basit bir şekilde böyle olan alerjenler için tanımlamanın yapılması ve tetikleyen gıdalardan da uzak durulması önemlidir. Bunun için de Imupro testlerinden yardım alınarak kullanmamanız gereken besin gruplarını öğrenebilirsiniz.

Imupro Testleri Nedir?

Imupro gıda alerjisinin tespit edilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdaların öğrenilmesi amacı ile yapılan bir testtir. 22 farklı gıda maddesinden 270 farklı gıda maddesine varan geniş bir skalada incelenen 5 test kullanıma sunulmuştur. Genel olarak tüm testlerde araştırılan IgG antikorlarıdır. Geç reaksiyon veren bu antikorlar ELISA yöntemi aracılığı ile saptanır. Yüksek olarak bulunan antikorlara neden olan besin grupları testi yaptıran kişiye bildirilir. Rapor halinde de kişiye verilen testin yaptırılmasından sonra belirtilen tetikleyici gıdalardan uzak durulması ve tüketilmemesi gerekir. Gıda yükleme testi ile beraber IgG kan testi aracılığı ile saptanan gıda intoleransı testi Antalya dahil birçok ilde yapılabilir.

İlginizi Çekebilir

Günlük Tesettür Elbise Modelleri Bayanların İlgisini Çekiyor

Tesettür giyimin en çok tercih edilen modelleri arasında günlük tesettür elbiseler gelmektedir. Her yaşa ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.