Göz Çevresindeki Kırışıklıkların Artmasına Neden Olan 4 Yanlış!

Gerekli bakımı yaparak zinde, sağlıklı ve genç tutmaya çalıştığımız cildimizin, bazı yanlışlar nedeniyle tam aksine bir etki altına girdiğini biliyor muydunuz? Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, insan hayatındaki en etkili cilt problemleri arasında yer almaktadır. Doğru bakımı yapmanız halinde, cilt kırışmasını yavaşlatmanız mümkün. Ancak farkında olmadan yaptığınız bazı yanlışlar, özellikle göz çevresi kırışıklıklarının artmasına sebep oluyor. İşte bilmeden yapılan ve etkileri kötü olan 4 yanlış;

Güneş Gözlüğü Takmamak

Güneş gözlüğünün göz sağlığı için önemli olduğunu belirtmeye gerek yok. Ancak güneş gözlüğü kullanmadığınız durumlarda sadece göz problemlerine değil, göz çevresindeki oluşacak kırışıklıklara da davetiye çıkardığınızı bilmeniz gerekiyor. Bunun nedeni güneş ışınlarına maruz kalan gözlerin, istemsizce kısılmasıdır. Bu da göz çevresinde kırışıklıkların çoğalmasına neden olmaktadır.

Gözleri Ovuşturmak

İnsanlar yorulduklarında, uyku hali oluştuğunda ve göz kaşıntısı yaşadığında içgüdüsel olarak gözlerini ovuşturur. Ancak bu hareket oldukça yanlıştır. Bunun nedeni ise, göz çevresindeki derinin fazlasıyla ince bir yapıya sahip olmasıdır. Gözleri ileri geri sıkça ovuşturmak, göz çevresinde kırışıklık oluşmasına sebep olan bir diğer yanlış olarak bilinmektedir.

Göz Çevresi Bakımını Aksatmak

Göz çevresinde bulunan derinin, diğer kısımlara göre ince olduğundan bahsetmiştik. Hal böyle olunca, göz çevresinin yaşlanma hızı diğer bölgelerden daha hızlı bir hal almaktadır. Bu nedenle göz çevresi bakımının aksatılmaması, göz çevresine uygun bir kremin düzenli olarak kullanılması doğru olacaktır.

Yanlış Pozisyonda Uyumak

Göz çevresi kırışıklığında büyük rol oynayan son yanlış hareket, yüzüstü pozisyonda uykumaktır. Özellikle aynı taraf üzerine uzun süre yatıldığında, bu bölgede uyku izleri oluşmaya başlar. İlerleyen yıllarda ise bu izler, kalıcı kırışıklık halini alır. Bu nedenle mümkün olduğunca sırtüstü uyumaya gayret ederek, göz çevresi kırışma hızını azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yüz Sarkması İçin Doğal Maskeler

Yaşlanmanın olumsuz etkilerinden biri de ciltte ve yüzde sarkmalardır. Ciltte yaşlılık sebebiyle elastin ve kolajen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.