Hamilelikte Beslenmeye Dikkat Edilmeli mi

Hamilelik dönemi anne adayları için oldukça stresli geçen bir dönemden oluşur. Keyfi elbette fazlası ile var ama aynı zamanda nasıl beslenmeliyim? Ne yemeliyim? Nelerden kaçınmalıyım gibi sorular fazlası ile tedirgin etmeye yetiyor. Bir de mide bulantınız varsa bu süreç çok daha zorlu ve keyifsiz geçiyor olacaktır.

Eğer hamileliğinizde mide bulantısı yaşamıyorsanız siz çok şanslı bir hamilesiniz. İlk 3 ay sıkılıkla yaşanılan bulantılar anne adayına neredeyse hiçbir şey yedirmez. Dolayısı ile anne adayı bir korku ile dolaşmaya baslar. Bu süreçte yani ilk 3 ay bu olağan bir durumdur ve henüz bebek sizden beslenmemektedir. Bu sebeple kuru ekmek yemeniz bile normal olabilir. Zaten çoğu geceler bu dönemde kilo almak yerine vererek oldukça zor bir dönem yaşıyorlar.

İlk 3 aylık süre sonunda Hamilelikte beslenmeye dikkat edilmeli mi sorusu devreye giriyor ve beslenmenin önemini ortaya koyuyor. Hamilelikte tüketmeniz gereken besinleri başlıca sıralamak isteriz.
Haftada 2 kez balık, Günde 4 adet ceviz, Bir adet muz, Süt BKNZ : https://www.cintakvimihesaplama.net/hamilelikte-beslenme-listesi-nasil-olmalidir.html

Bu yiyecekleri mutlaka düzenli olarak tüketmeye özen gösteriniz. Bunun yanı sıra dengeli ve sağlıklı beslenmeye gayret ediniz. Elbette canınız çeken şeyleri de çok zararlı olmaması kaydı ile yiyeceksiniz ama dengeli bir öğün oluşturmaya gayret ediniz. Sebze ve et gün içinde mutlaka menünüzde olmalıdır.
Hamilelikte beslenmeye dikkat etme dönemi en çok son aylarda ortaya çıkıyor. Bazen bebeğin yeterli gelişmemesi durumunda, doktor anneye destek vitamin ilaçları verebilir ve daha zengin beslenmesini önerebilir. Bu zenginlikten kastımız asla baklava tatlı ve hamur işleri değil elbette. Protein açısından zengin olan yiyecekler her zaman daha fazla önerilir.

Hamilelikte beslenme uzmanından destek almanız en doğru adım olacaktır özellikle gebelik şekeri çıktıysa zaten mecburi olarak özel bir diyet uygulamanız gerekiyor olacak. Kısaca hamilelikte beslenmenin oldukça büyük bir önemi var ve bunu kontrol etmekte anne adaylarının elinde oluyor. Gereksiz yiyecekler ile değil, faydalı yiyecekler ile karınlarınızı doyurmanızı ısrarla öneririz.

Kaynak : https://www.cintakvimihesaplama.net/

İlginizi Çekebilir

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama kesinlikle insanların kilosunu azaltmaya yönelik bir eylem değildir. Yani karın, basen ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.