Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş
 

Hassas cilt tipine sahip kişilerde, cilt bakımı oldukça zahmetlidir. Çünkü hassas yapıdaki cilt tiplerinde, iyi yöntemler seçilmezse ciltte sorunlar oluşabilmektedir. Normal ciltler için uygulanan bakım yöntemleri, hassas ciltli kişilerde kızarıklık, kaşıntı gibi reaksiyonların oluşmasına neden olmaktadır.

Özenle seçilmesi gereken cilt bakım yöntemleri, hassas ciltlerde ortaya çıkacak reaksiyonları engeller ya da en aza indirgeyebilir. Bu yüzden hassas cilt bakımı yaparken, oldukça dikkatli olmak gerekir.

Hassas Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu cilt tipine sahip olan kişiler, makyaj malzemesi seçerken mutlaka mineral ve doğal malzemelerden seçmelidir. Bunun dışındaki makyaj malzemeleri, ciltte kızarıklığa yol açabilir.

Hassas ciltli kişiler makyajda olduğu gibi, makyaj silerken de dikkatli olmalıdır. Herhangi bir ürün ile makyaj silmek yerine, zeytinyağı ve badem yağı ile makyaj temizleme işlemini yapmak, ciltlerinde sorun oluşmasını engelleyecektir.

Cilt temizliği ve makyaj işlemlerinde olduğu kadar, cilde uygulanacak maske tarifleri de çok önemlidir. Çünkü cildin maruz kalacağı bu karışımlar, hassas ciltlerde reaksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu cilt tipi için en uygun maskeler, mevsim meyveleri ile yapılan maskeler ve cilt bakım işlemleridir. Ancak herhangi bir nedenle kızarıklıklar oluşmaya başlamış ya da tahriş durumu söz konusu haline gelmişse, bu durumda bir fincan yeşil çay hazırlanıp içilmeli ve bir miktarıyla da cilde bakım yapılmalıdır. Bu işlem kızarıklık, lekelenme ve tahrişler için oldukça faydalıdır.

Bu yazı 1073 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.