İncelen Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Gün geçtikçe incelen saçlar, ileriki dönemlerde ortaya çıkabilecek saç dökülmesi sorunlarının ilk aşaması olarak değerlendirilir. Saçların incelmesinin önüne geçmek için ilk yapılması gereken saç sağlığının sağlanmasıdır. Saçın sağlıklı olabilmesi için gerekli olan vitaminler beslenme yolu ile kolaylıkla alınabilir. Beslenme dışında günlük hayatta bir kaç noktaya dikkat edilerek incelen saçların kalınlaşması sağlanabilir.

 • Her gün saçlarınızı taradığınız fırçanızı en yumuşak, mümkünse at kılından yapılmış fırçalar ile değiştirin.
 • Saçlarınıza boya, fön, saç düzleştirme, maşalama ya da röfle gibi uygulamalar yaptırmayın. Bu uygulamalar saçların zamanla yıpranıp incelmesine neden olur.
 • Saçlarınızı çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamayın. Mümkün olduğunca ılık su ile saçlarınızın temizliğini sağladığınızda daha sağlıklı ve daha kalın telli saçlara sahip olursunuz.
 • Saçlarınızı çok fazla fırçalamayın ve ıslakken tarama yapmayın.
 • Saç kurutmada makine kullanmadan doğal yollarla havlu ile kurumasını sağlayın.
 • Günde en az 8 saat uyuyup iyice dinlenin ve stresten uzaklaşın.
 • Doğal besinler ile öğün atlamadan beslenin ve günde 2-3 litre arası su tüketin. Sağlıklı beslenme ve su saçların daha sağlıklı ve kalın olmasını sağlar.
 • Düzenli olarak saç kestirmek saç uçlarının sağlıkı olmasını ve daha fazla uzamasını sağlar. Saç kestirmek ile ölü olan işe yaramayan saç uçlarından kurtularak geri kalan saçların daha fazla beslenmesi sağlanır.
 • İncelen saçlar için ayda bir yağ terapisi uygulanabilir. Bunun için 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı jojoba yağı ve yine 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağını karıştırıp saçınızda 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Sonrasında ılık su ile saçlarınızı yıkayarak durulayabilirsiniz.
 • Saçların kalınlaşması için haftada bir kere iki adet yumurta akı, 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çorba kaşığı zeytin yağını karıştırıp saçınızda 1 saat bekletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

11 Yorumlar

 1. çok teşekkürler, bende bitkisel şeyler uyguluyordum bunlarıda uygulamaya başlayacağım.

 2. işte ilacımı buldum. saçlarım ince, ince olan saçta biliyorsunuz çabuk dökülüyor. ince ve düz saç ise ultra hızlı dökülüyor. bu yüzden bu önerilerinizi belirli periyotlarda uygulayacağım sağolun.

  • Saçlarım boyadan röfleden çok çok incelmişti, buradaki tavsiyeleri de yaptım, en etkilisini Likid Keratin Sprey kullanarak elde ettim. Sonra da üzerine hint yağıyla bakım yapınca hem hacım hem yumuşaklık hem parlaklık tam dört beş faydayı aynı anda elde ettim. Ayrıca saçlarımı hızlı uzatmak için de keratin dip bakım yağı kullanıyorum. Herkese tavsıye ederım.

 3. Güzel bilgiler için çok teşekkürler, özellikle ilk 5 maddeyi dikkate alacağım.

 4. Saçlarım uzunca bir süredir sanki gittikçe inceliyor. İncelen saçlar için verdiğiniz bilgileri deneyeceğim. Umarım işime yararlar.

 5. Nurgül Kabadayı

  Kolay gelsin anlatım güzel olmuş ama benim merak ettiğim bu tarz bir anlatımı kısa saçlar için de uygulama imkanımız var mı ?

 6. aslında sürekli bakım yapıyorsanız incelmesi pek mümkün değil. saçınızı yıpratmamaya bakın.

 7. Saçınızın formu ince ise; kalınlaştırmak pek mümkün olmuyor ama yıpranan saçların incelmesine en güzel çözümlerden bir tanesi jogoba yağı.
  Cilt için de oldukça faydalı olan bu yağı cilt ve saç bakımında sıkça kullanıyorum.

 8. Saçınız benım gibi ince telli ya da işlemlerden dolayı da iyice inceldiyse, tek çaresi Keratin Sprey ile keratin yüklemek. Ben evde kendım yatarken yukluyorum ve sabah duruluyorum resmen saçlarım diriliyor hacım kazanıyor ve de etkısı aylarca devam edıyor hiç cıkmıyor.

 9. Saçlarım çok ince vermiş olduğunuz tavsiyelere uyacağım, az da olsa kalınlaşmasını ümit ediyorum.

 10. Saçlarım çok ince ve işlemlerden dolayı sürekli ısı gördüğü için daha da inceldi araştırırken ………. ürünlerinden kullanmaya başladım ve şu an saçlarım daha güçlü fön sütü sayesin de de ısıdan hasar görmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.