Isırgan Otunun Saça Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu sonradan dökülme veya kemoterapi sonucu dökülen saçlarının daha fazla yıpranıp dökülmesini engeller. Günümüzde reklamlarda ve arkadaş tavsiyelerinde duyduğunuz dünyaca ünlü markalar bile şampuanlarında ısırgan otunu kullanıyor. Isırgan otunun saçlardaki başlıca görevlerinde saç kaynağınızın güçlenmesinde ve saçların dökülmesine karşı koruyucu olarak etkili olduğu biliniyor. Aynı zamanda dökülen saçlarda da en çok tercih edilen yöntem ısırgan otudur tekrar çıkmasında büyük rol oynamaktadır.

Isırgan Otunun Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

  • Saçlarınızdaki yıpranmaları azaltarak güçlenmesini sağlar.
  • Saçlarınıza hacimli bir dolgunluk sağlayarak beslenmesini görev edinir.
  • Zayıflamış saçlarda kalınlaşma görevini görür.
  • Saçlarınızın güçlenmesini sağlayarak sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Saçlardaki dökülmelerin önüne geçerek dökülen saçlarınızın çıkmasında tekrar aktif rol oynar.

Isırgan Otunun Saçlardaki Yan Etkileri

  • Saçlara faydası yüksek olan ısırgan otunu demlendirip içtiğiniz vakit yan etkileri içerisinde en çok rastlanan rahatsızlıklar ise saçlarda kaşıntı veya midenizde oluşan sancılardan ibarettir. Aynı zamanda vücudunuzun su tutmasına sebep olabilir.
  • Hamilelik dönemindeki veya bebek emziren anneler için ısırgan otu pek tavsiye edilmemekle beraber çoğu uzman tarafından da negatif olarak değerlendirilir.
  • Isırgan otuna karşı bir alerjinizin var olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ısırgan yağını cildinizin ufak bir bölümünde deneyerek test edin. Herhangi negatif bir durum söz konusu değil ise saçlarınızda kullanabilirsiniz.

Isırgan Otu Yağının Saça Uygulanışı

Isırgan otunun tohumunda bulunan yağdan toplamda 6-7 damlaya yakın elde edin. Elde ettiğiniz bu yağı ellerinize yayarak saç diplerinize masaj yöntemi ile uygulayın. 45-50 dakika geçtikten sonra saçlarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz. Saçtaki dökülmeleriniz aşırı yoğunluktaysa akşam uyumadan evvel saçlarınıza ısırgan otu yağını uygulayarak sabaha kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Isırgan Otunun Saça Uygulanışı

  • 200-250 Milim kadar elma sirkesi
  • 1 Avuç kıyılmış ısırgan otu

Hazırlanışı ve Saça Uygulanışı
Temin ettiğiniz elam sirkesini ocakta fazla kaynatmadan bir kap içerisine ekleyin ve ısırgan otunu içerisine ilave edin. Bu karışımı çay demini bekler gibi bir süre ılıklaşıncaya kadar demlendirin. Ilık hale gelen bu karışımı bir tülbent yardımı ile süzerek başka bir kaba boşaltın ve daha sonra pamuk yardımı ile saçlarınızın tüm bölgesine yayarak sürün. Karışımı saçlarınıza sürdükten 1 saat sonra iyi bir duş alarak iyice temizleyin. Bu yöntemin daha da başarılı olmasını istiyorsanız haftada minimum 1 defa uygulamanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.