Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde göğsün olması gereken boyuttan daha büyük olmasıdır. Göğüs feminen bir organ olmasına rağmen, erkeklerde sadece meme boyutunda kalmalı ve büyümemelidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı erkeklerde de göğüs oluşumu görülmektedir. En önemlisi, erkekleri rahatsız eden bir görüntüsü vardır ve onlardan kurtulmak isterler. Bu büyük meme düzeltme ameliyatı jinekomasti ameliyatı olarak isimlendirilir.

Jinekomasti tanısında ayrıntılı öykü, görüntüleme teknikleri (ultrason, MRI gibi) ve hormonal analiz gerekebilir. Klasik jinekomasti, ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle ortaya çıkan jinekomasti ileri yaşlarda görülebilir ve daha yüksek düzeyde tek memede gelişim gösterir.

Meme uçlarında renk değişimi ve sivrilme, meme etrafındaki az miktarda deri ve yağ artışı genelde ilk belirtiler arasındadır. Temelde erkekler için belirgin bir meme oluşması hastalığın tanısında önemlidir. Bazen meme dokusu hassas veya ağrılı olabilir, ancak bu her zaman görülen bir belirti değildir.

Jinekomasti Nedenleri

Hormonal Dengesizlik: Jinekomasti, seks hormonları, testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklanabilir. Östrojen meme dokusunun büyümesine neden olur. Bazen bu dengesizliğin nedeni bilinmemektedir.

Obezite: Aşırı kilo, jinekomastinin yaygın bir nedenidir. Çünkü fazla kilo, östrojen seviyesini artırabilir, bu da meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Fazla kiloluysanız, meme dokusunu artırmak için gerekli olan yağ alma olasılığınız daha yüksektir.

Yeni Doğan Çocuk: Jinekomasti yeni doğanları etkileyebilir, çünkü östrojen plasentadan anneye geçer. Bu geçicidir ve birkaç hafta içinde kaybolur.

Ergenlik: Ergenlikte, erkeklerde hormon seviyesi değişiklik gösterir. Testosteron seviyeleri düşerse östrojen meme dokusunun büyümesine neden olabilir.

Yaşlılık:Yaşla birlikte erkekler daha az testosteron üretir. Yaşlı erkeklerde ayrıca daha fazla yağ vardır ve bu da daha fazla östrojene neden olabilir. Hormon seviyelerindeki bu değişiklikler, meme dokusunun aşırı büyümesine neden olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı

Sadece liposuction yapılabilen hafif vakalarda, sakinleştirici kullanımıyla lokal anestezi ile ameliyat yapılabilir. Genel anestezi tercih edilir çünkü meme bezini azaltmayı planlayan hastalarda operasyon süresi biraz daha uzun olacaktır. İşlem 50 ila 90 dakika arasında tamamlanır.

Jinekomastinin ilk aşaması, kol altına yerleştirilerek liposuction uygulaması ile kolayca tedavi edilebilir. İkinci aşamadaki jinekomastili hastalarda da liposuction yapılır. Liposuction sonrası meme dokusunda yeterli bir azalma varsa, meme bezinin cerrahi olarak çıkarılması gerekli değildir. Bu genç hastalarda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Üçüncü ve dördüncü aşamalarda, jinekomasti, liposuction ve meme kaldırma uygulamaları birlikte yapılır. Yaşlılıkta cildi toplamak çok zordur. İleri vakalarda meme küçültme ameliyatına benzer bir yöntem kullanılarak cilt toplanmalıdır. Meme bezinin cerrahi olarak azaldığı durumlarda, bölgeye drenaj yapılır. Drenajın amacı, çalışma alanında birikebilecek serum veya kan gibi maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Drenaj genellikle 24-48 saat içinde çıkarılır.

İlginizi Çekebilir

Rinoplasti Fiyatları

Burun şeklinin cerrahi işlemle yeniden yapılandırılması rinoplasti adıyla anılır. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.