Kafa Derisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kafa derisinde meydana gelen kaşıntılar önemli ölçüde rahatsızlık vermektedir. Bu sorun sadece kaşıntıya değil aynı zamanda kepek sorununa da davetiye çıkarmaktadır. Hem görsellik hem de psikolojik açıdan soruna neden olan bu problemin çözümü için kozmetik ürünler kullanmak istemeyenler, doğal çözümlere başvurabilir. Bu önemli soruna iyi gelebilecek doğal çözümler şu şekilde sıralanmaktadır:

Elma Sirkesi

Kafa derisi kaşıntısına iyi gelen maddeler arasında en önde elma sirkesi gelmektedir. Yapısı nedeniyle ciltteki virüs ve mantar bakterilerini öldüren elma sirkesi, saç derisini koruyarak kepek sorununun önüne geçer.

Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra elma sirkesi ve su eşit miktarda karıştırılarak pamuk yardımıyla saç derisine uygulanır. Sonrasında bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Bu işlem haftada 2 kez düzenli olarak yapıldığında sonuç olumlu olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı

Kafa derisi kaşıntısına iyi gelen doğal çözümlerden biri de çay ağacı yağı uygulanmasıdır. Anti bakteriyel özelliği olması ve son derece güçlü bir madde olması nedeniyle kaşıntı, kepek gibi sorunlara iyi gelmektedir.

Çay ağacı yağından 10 damla, yarım fincan kadar bebe şampuanına eklenir. İyice karıştırılan bu şampuan günlük olarak kullanılır. Bu karışım kepek sorununu çözerken cildin nem oranını dengede tutmaktadır.

Aloe Vera

Kafa derisi kaşıntısına iyi gelen doğal çözümler arasında aloe vera da yer almaktadır. Nemlendirici ve anti enflamatuar özellikleri bulunan bu bitki son derece etkilidir.

Taze aloe vera yaprakları içerisinde bulunan taze jel özenle çıkarılır ve saç derisine uygulanır. 20 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından bitkisel şampuan ile yıkama gerçekleştirilir.

Karbonat

Kafa derisi kaşıntısı sorununa iyi gelen doğal yöntemlerden biri de karbonattır. Karbonat kepek sorununu çözmektedir. Ayrıca mantar sorununda da etkili olmaktadır.

Karbonatı saça uygulamadan önce birkaç damla zeytinyağı ile saç diplerine masaj yapmanın faydası vardır. Sonrasında bir yemek kaşığı karbonat ile su karıştırılarak saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. 15 dakika kadar beklendikten sonra bitkisel şampuan ile yıkanır. Bu işlemi düzenli uygulamanız kaşıntı ve kepek sorununu ortadan kaldıracak ve sizi rahatlatacaktır.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.