Karbonatın Cilde Faydaları

Karbonatın cilde faydaları saymakla bitmez. Bunun yanında sadece cilde değil, tüm vücuda sayısız yararı vardır. Sodyum, karbonat tozu ya da bikarbonat olarak da bilinen karbonatı, marketlerden satın alabilirsiniz. İşte karbonatın cilde faydaları…

Siyah Noktaları Yok Eder

Karbonat anti-inflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde siyah noktalardan kurtulmak için oldukça etkilidir.  1 tatlı kaşığı karbonat ile su karıştırılıp siyah noktaların üzerine sürülürse, doğal peeling etkisi yaratır ve siyah noktaları yok eder.

Sivilceler İçin Doğal Çözümdür

Karbonatın cilde faydaları arasında belki de en önemlisi, sivilceleri önlemesi ve geçirmesidir. Çünkü karbonat cildin Ph seviyesini dengeler ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Karbonat Cilt Lekelerini Yok Eder

Karbonat;  limon ile karıştırılıp cilde sürülürse beyazlatıcı etki gösterir. Ayrıca sivilce ya da güneşten kaynaklı lekeleri de yok etmede oldukça etkilidir. 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı karbonat karıştırılıp ciltteki leke olan bölgelere sürülür. Cilt, 5 -10 dakika sonra ılık su ile durulanır. Bu karışım cilde haftada bir kez uygulanırsa ciltteki lekelerin azaldığı gözlemlenir.

Ciltteki Döküntülere ve Kaşıntıya İyi Gelir

Karbonatın cilde faydaları arasında, cilt döküntülerine ve cilt kaşıntılarına iyi gelmesi de yer alır. Karbonat, anti-inflamatuar özelliği sayesinde cildi yatıştırır. 3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılır, ciltte döküntü ve kaşıntı olan bölgelere sürülür. 5 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır.

Cilt sorunlarınızı ortadan kaldırmanıza yarayacak karbonat maskesi tarifleri için konumuza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.