kaz ayaklarına doğal çözüm

Kaz Ayaklarına Doğal Çözüm

Kadın erkek neredeyse herkesin korkulu rüyası olan, kişilere aynalara baktığında yaşlandığını ve yıprandığını hatırlatan göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıklarını gidermede ya da oluşumlarını azaltmada tarih boyunca pek çok onarıcı ve nemlendirici kimyasal ya da doğal uygulamalar denenmiştir.

Kaz Ayakları Nasıl Oluşur?

Göz çevresindeki deri dokusu çok hassas ve ince yapıda olduğundan yaşlanmanın ilk gözlendiği bölgedir. Buradaki kırışıklıkları gidermede özel kürler kullanılmaktadır. Vücudun başka bölgelerinde kullanılan kürler göz çevresinde ciddi alerjiler ya da tahribatlar yaratabileceğinden özellikle göz çevresine hitap eden, içerisinde alkol vb tahriş edici maddeler içermeyen kozmetik ürünleri kullanılmalı ya da doğal yollara başvurulmalıdır.

Kaz Ayaklarına Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?

Yeterli Su Tüketimi

Bilindiği gibi göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıklarının en büyük sebebi vücuttaki nem dengesinin yeterince sağlanamamasıdır. Her gün 2,5-3 litre arası su tüketimi; vücudun nem dengesini sağlayacağı gibi vücut sistemimizdeki yaşlanmayı hızlandırıcı serbest radikallerin de vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır.

Sabah ilk uyandığımız anda 1 bardak ılık su içtikten sonra yüzü soğuk su ile bolca yıkamak ve havlu ile kurulamadan yüzde kurumasını beklemek de yüzün ihtiyacı olan nem dengesini sağlayacağından kaz ayakları oluşumunun önüne geçecektir.

Tonik Olarak Gül Suyu
Her gün yüzü yıkadıktan sonra açılan gözeneklerin havadan kir kapmaması için gözenekleri kapatıcı tonik uygulaması yapılması önemlidir. Tonik uygulaması olarak gül suyu kullanımı; hem gözenekleri kapamada, hem yüzün nem dengesini sağlamada birebirdir. Ayrıca doğal bir yöntem olduğundan her hangi bir riski de bulunmamaktadır ve her cilt tipine uygundur.

İyi Bir Beslenme Düzeni
A,C,E ve K vitaminlerince zengin gıdaların tüketilmesi; göz çevresindeki hassas deri dokusunu güçlendirecek, yıpranma ve kırışıklıkları olabildiğine geciktirecektir. Bu besinler mevsime uygun olarak seçilmelidir. Mevsim dışı besinler yarardan çok zarar verecektir.

Göz çevresine Çay Suyu Uygulamaları
Antioksidan özellikteki çaylara ( örneğin yeşil çay, ıhlamur) batırılmış pamuğun 10-15 dakika göz çevresinde bekletilmesi kaz ayağı oluşumlarını en aza indirecek ve geciktirecektir.

Yüz Yogası Hareketleri
Her gün 10 dakikamızı vererek yüz bölgemizdeki her alanın çalışmasını, gerginleşmesini ve güçlenmesini sağlamak mümkündür.

Antioksidan Sebze Uygulaması
Bilindiği gibi göz çevresi kırışıklıkları dendiğinde akla ilk gelen sebzeler salatalık ve patates olmaktadır. Dinlenmek için uygun bir zaman seçilerek iki ince dilim kesilmiş patates ya da salatalığı iki gözün üzerine yerleştirerek 15-20 dakika bekletmek gerekmektedir. Bu yöntem fazla bir zamanı almamaktadır ve oldukça da kolaydır.

İlginizi Çekebilir

Yüz Sarkması İçin Doğal Maskeler

Yaşlanmanın olumsuz etkilerinden biri de ciltte ve yüzde sarkmalardır. Ciltte yaşlılık sebebiyle elastin ve kolajen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.