Keratin Bakımı ile Saçlarınıza Hayat Verin

Keratin, saçlarımız için hayati öneme sahip bir proteindir  çünkü saçın  bir nevi ham maddesini oluşturur. Sağlıklı, gür, parlak saçlardan bahsettiğimiz zaman aslında keratin açısından zengin saçlrı kast ederiz.  Saçların esnek olmasında, yumuşaklığında keratin proteininin molekülleri aktif bir rol oynamaktadır.

Saçın Keratin Dengesi Nasıl Bozulur?
İklim değişikliği, saçların bakımının ihmal edilmesi, yanlış saç bakım ürünleri, sürekli olarak fön çekme gibi sebeplerle saçlardaki keratin oranı,  saçın sağlığını bozacak derecede azaltabilmektedir. Ayrıca yaz aylarında güneş  ışınlarına fazla maruz kalınması, denizden  çıkar çıkmaz saçların durulanmaması, perma, röfle gibi kimyasal işlemler saçın keratin dengesini bozmaktadır.

Keratin Eksikliği Nelere Yol Açar?
Saçlardaki keratin miktarının düşmesi, kuruluğa bağlı kabarma sorunlarına, saçın doğal nem dengesinde bozulmaya, saçlarda kırılma ve dökülmelere, saçın sağlıksız bir görünüm kazanmasına yol açmaktadır.

Keratin Bakımının Yararları Nelerdir?
Keratin seviyesi azalan ve bu sebeple sağlığını kaybeden saçları,i yeniden canlandırmak için saça keratin yüklenmekte yani keratin bakımı yapılmaktadır. Keratin uygulaması, saç kırıklarını ve saçlarda yanmaları onarmaktadır, saçın sağlıklı uzamasının devamında yardımcı olmakta, saça kaybettiği nem dengesini ve saçın doğal esnekliğini yeniden kazandırmaktadır.

Keratin Yüklemesi Nasıl Yapılır?
Saçlara keratin yükleme işlemi daha çok seanslar halinde, saçın yıpranma durumuna göre birkaç haftaya yayılacak şekilde uygulanmaktadır. Çoğunlukla 1 haftalık seanslar öncesi,  uzman tarafından saç analizi yapılarak saçın keratin bakıma ihtiyacı olup olmadığı saptanmaktadır. Keratin bakımda saçlar, keratin yükleme öncesine özel bir şampuanla yıkanarak hazırlanır. Ön hazırlığın tamamlanmasının ardından saçlara keratin sürülür ve keratinin saçlara yüklenmesi için saç, ısı makinesinde tutulmaktadır. Bu işlemin ardından saçlar durulanarak kremlenmek suretiyle seans sona ermektedir.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi, keratin bakım uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu sebeple keratin bakımından önce uzmanınızı özenle seçmeye dikkat edin. Ayrıca keratin seanslarında uzmanınızın önerileri doğrultusunda saç bakım ürünleri kullanın.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

1 Yorum

  1. Ben de keratin maskesini kullanıyorum. Saçlarıma gerçekten çok iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.