Kilo Verememenin Nedenleri

Paylaş
 

Kilo vermek istediğiniz halde bir türlü veremeyenlerden misiniz? Devamlı diyet yapmanız işe yaramıyor mu? Kilo verememenizin arkasında ciddi hastalıklar bulunabilir. İşte kilo vermeyi engelleyen hastalıklar…

Uzun süre boyunca diyet yapıp, yine de kilo veremiyorsanız; bunun nedeni beslenme alışkanlıklarınız değil de bazı hastalıklar olabilir. Çünkü uzmanlara göre; bazı hastalıklar kilo verdirdiği gibi bazı hastalıklar da kilo alınmasına neden olabilir. Kilo verememenizin altındaki neden eğer bir hastalıksa; doktor ve diyetisyen kontrolleri altında tıbbi bir beslenme programı hazırlayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

İşte Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

Hipotiroidi

Tiroit, boynun ön kısmında bulunan bir bezdir ve metabolimamızı doğrudan etkiler. Tiroit bezi düzgün çalışmadığı zaman hipotiroidi hastalığı meydana gelir. Tiroit hormonu yeterli miktarda üretilmediği zaman metabolizma yavaşlar ve böylece kilo vermek de zorlaşır.

Cushing Sendromu

Kortizol; protein, karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşmesini sağlayan önemli bir hormondur. Cushing sendromu, kandaki kortizol hormonunun yükselmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Kortizolun vücutta fazla olması; yüz, omuz ve sırt bölgesinde aşırı kilo alımına neden olarak kilo vermeyi de zorlaştırır.

İnsülin Direnci

Vücudumuzdaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etki göstermesinde zorluk meydana gelmesi, insülin direnci olarak tanımlanır. İnsülin direnci olan hastaların vücutları normalden daha çok insülin salgılar. Bu da diyabet ve obeziteye neden olur. Çünkü; vücudun yağ oranının artış göstermesi insülin direncine bağlı bir durumdur.

Polistik Over Sendromu

Polistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınlarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Adet döngüsünde düzensizlik yaşanması, aşırı tüylenme, obezite ve akne bu sendromda devamlı görülebilen sorunlardır. Bu hastalık aynı zamanda insülin direncine etki ederek, kilo vermeyi engellemektedir.

Kansızlık

Demir, vücudumuzun her hücresinde kullanılan bir mineraldir. Demir mineralinin eksikliği vücutta kansızlığa neden olmaktadır. Bu hastalık özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Kansızlık, metabolizma hızını karşılayacak enerjinin toplanamamasına ve kilo alımına sebep olmaktadır.

Hormonel Bozukluklar

Hormonlar sadece büyüme, gelişme ve üremeyi kontrol etmekle görevli değildir. Aynı zamanda metabolizmayı da etkisi altına alıp, kilo kaybını ve kilo alımını da kontrol etmektedir. Bu nedenden dolayı hormonlardan dolayı meydana gelen bir problemde metabolizma da etkilenerek kilo vermeyi güçleştirir.

Bu yazı 188 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.