Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Gün boyunca güneş ışını, toz ve kire maruz kalan cilt, yaşlanmanın da etkisi ile kırışabilir. Kırışıklıklar ile mücadelede kozmetik ya da ev yapımı cilt ürünleri kadar beslenme de önemlidir. Özellikle bazı kırışıklık azaltan yiyeceklerin iyi bilinmesi ve beslenme düzeninde bu besinlere yer verilmesi kırışıklıkların azaltılmasında büyük ölçüde etkilidir.

Karbonhidratlı Yiyecekler

Cilt kırışıklıkları ile mücadelede alınması gereken karbonhidratlı yiyecekler, kandaki insülün seviyesini aniden yükselten yiyecekler değil, yavş yavaş arttıran ve bu sayede kan dolaşımını da yavaş yavaş arttıran yiyecekler olmalıdır. Örneğin, makarna, ekmek, pekmez, bal, şeker, çikolata gibi yüksek şeker oranına sahip yiyecekler tercih edilmemelidir.

A Vitamini Bulunan Yiyecekler

Havuç, ıspanak, domates, patates, marul, pırasa, kayısı, yeşil fasulye gibi turuncu ve yeşil renge sahip meyve ve sebzeler kırışıkların azalması ve yeniden oluşmamasında etkilidir. A vitamini sayesinde beslenen ve güçlenen hücreler kendini yenileyerek kırışıkların yok olmasını sağlar.

Doğal Yağ Kullanımı

Yemek ya da hamur işlerinde katı yağlar ya da ay çiçek yağı yerine, soya, mısır özü ya da zeytin yağı tercih edilmesi, cildin aşırı yağlanmasını engelleyeceğinden kırışıklıklarda da etkilidir.

Yeşil Çay Tüketimi

Cilt kırışıklıkları ile mücadelede her gün iki çay fincanı kadar tüketilen yeşil çayın da oldukça fazla faydası vardır. Daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt için de etkili olan yeşil çayın günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir.

Proteinli Yiyecekler

Proteinler, vücudun yapı taşlarıdır. Yeterli miktarda protein almayan vücutta zamanla bozulmalar başlar. Bu bozulmalardan biri olan kırışıklıklar ile mücadelede eksik kalan protein miktarının tamamlanması gerekir. Vücutta eksik kalan proteini en sağlıklı şekilde hindi ya da tavuk etinden sağlayabilirsiniz.

Meyveler

Meyvelerin büyük bir kısmı cildin yaşlanması ve kırışmasını önleme özelliğine sahiptir. Özellikle portakal, kiraz, avokado, kavun, şeftali, vişne, armut, erik ve greyfurt kırışıklıkların yok edilmesi aşamasında mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Omega-3’lü Yiyecekler

Yüksek miktarda omega-3 içeren badem, soya fasulyesi, yeşil sebzeler, kuru fasulye,ceviz, nohut ve soya filizi, uskumru, somon ve ton balığı hücre onarıcı özelliği ile kırışıklıkların engellenmesinde de etkilidir.

Soya Fasulyesi

Pek çok cilt kremi ya da cilt ürününün yapımında kullanılan soya fasulyesi de bu cilt sorununun önüne geçmede etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

6 Yorumlar

  1. Çağkan Sezgin

    Kırışıklığı azaltma yöntemleri safhasında özellikle lifli gıdalar tüketmek çok önemlidir. Vücutsal faaliyetlerin artması ve cildin dinamizm kazanması için bence en önemli etken bu. Aynı zamanda spor yapmak ve doğal cilt maskeleri uygulamalak da çok önemli.

  2. Bu geniş bilgi için teşekkürler; çoğu meyveyi sürekli olarak tüketmeye çalışıyorum. Ayırt etmeden hepsinden birer kez bile olsa yiyorum genelde. Tabi böyle ayrıntıları bilmek bize daha faydalı olacağına eminim.

  3. aydın musaoğlu

    Her zaman doğal beslenmeyi savunan birisi oldum, bu nedenle konuda yazan herşeye kesinlikle katılıyorum.

  4. Kırışıklı herksin derdi. Özellikle a vitaminini mevsiminde ve bol olarak almak kırışıklık için oldukça yararlı. Omega 3 vitaminini almakta kırışıklığı azaltacaktır.

  5. Karbonhidrat tüketimine kış aylarında dikkat etmek gerekiyor. Kırışıklıklar için tüketelim diye yaza hayata küserek başlamayın 😉

  6. Güzel bilgilerini derlediğiniz için çok teşekkürler, özellik 1. ve 5. maddeye dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.