Kırışıklık İçin Doğal Maske Tarifleri

Vücutta yıllar geçtikçe cildin sıkı görünümünü sağlayan kolajen ile elastin üretimi azalmaktadır. Bu da cildin kendini salmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Yapılan araştırmalara bakıldığında, 20 yaşından sonra her yıl bu bileşenler %1 oranında azalmaktadır. Daha net ifade etmek gerekirse, 20 yaşından itibaren cilt yaşlanmaya başlamaktadır. Doğal olarak oluşan kırışıklık sorununu, doğal yöntemler kullanarak durdurmak mümkün değildir. Ancak cilt bakımına dikkat edilerek, tamamen doğal ve cilde zarar vermeyecek malzemeler ile yapılan maskeleri kullanarak, cildin yaşlanmasını geciktirmek mümkündür. Eğer siz de cildinizin yaşlanma hızını yavaşlatmak istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan doğal maske tariflerini deneyebilirsiniz.

Kırışıklığı Yavaşlatan Maskeler

Kırışıklık sorunu için hızlı çözüm arayışında olan kişiler, kimyasal peeling, botox ve lazer uygulamalarını tercih edebilir. Ancak doğal maskeler uygulayarak 4 hafta ve üzerindeki düzenli maske kullanımında, kırışıklık sorununu yavaşlatabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

 • Yarım çay kaşığı portakal suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı sade yoğurt
 • Yarım muz

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Muzu uygun bir kaba alın ve çatalla güzelce ezin. Ardından diğer malzemeleri ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı masaj hareketleriyle, parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin.

Kuru cilt yapısına sahip kişiler, bu maskeyi haftada 2 kez tekrar edebilirsiniz. Ayrıca maskeyi uyguladıktan sonra, cildinize hafif nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Limon Maskesi

 • Yarım limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Malzemeleri yoğun bir kıvam alana kadar karıştırın. Krem kıvamını alan karışım, cilde uygulanmaya hazır demektir. Bu karışımı hem yüzünüze hem de boyun bölgenize sürün. 10 dakika bekledikten sonra, ılık suyla temizleyin.

Bu maskeyle ilgili bilinmesi gereken şey, kuru cilt tiplerine uygun olmamasıdır. Maskenin içinde bulunan limon, kuru ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kuru cilt tipine sahip kişilerin, yoğurt maskesinden faydalanması gerekmektedir.

Muz Maskesi

 • 1 adet muz

Hazırlanışı ve Uygulanışı: 1 adet muzu uygun bir kap içinde çatalla iyice ezin. Bu noktada muzun kararmamış olmasına dikkat edin. Bunun için olgunlaşmamız muz tercih etmek, doğru bir hareket olacaktır. Ezdiğiniz muzu yüzünüze sürün ve 30 dakika boyunca bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın.

Muz maskesinin nemlendirici etki sağlamasını isterseniz, ezdiğiniz muzun içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Karbonat Maskesi Tarifleri

İçeriğinde zararlı bileşen bulunmayan ve cilt sağlığı açısından birçok faydası olduğu bilinen karbonat, yapacağınız basit …

2 Yorumlar

 1. Göz altı torbalarım çoğalmaya başladı kırışıklık maskelerinizi deneyeceğim umarım işe yarar.

 2. Elçin Akın

  Yoğurt maskesinin tavsiye ederim kullanıyorum etki etmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.