Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Kış aylarında soğuk havadan en çok etkilenen organımız cildimiz oluyor. Dışarı çıkarken soğuk ve rüzgârlı hava, kapalı ortamlara girildiği zaman ise ısıtıcıların etkisiyle kuruyan cilt canlılığını kaybediyor ve kötü bir görüntü ortaya çıkıyor. İşte bu durumda da cildin kendini yenilemesi ve yeniden canlanması zaman alıyor.

Kışın cilt bakımına ayrıca önem vermek gerekiyor. Soğuk hava ve ısıtıcılar dışında; çevre kirliliği ve kullanılan kalın, yünlü ve sentetik giysilerde cilde zarar vermekte. Kuruyan, nemini kaybeden, yıpranan ve çatlayan cilt kötü bir görüntüye neden olduğu gibi gereken bakım yapılmadığı zaman kişinin rahatsız olmasına da neden olmaktadır. Yıpranan ve rengini kaybeden cilde yapılan makyaj uygulamaları dahi güzel görünmemektedir. Bu nedenle yaz aylarında cildimize verdiğimiz önemin daha fazlasını kışın yapmalıyız.

Kış aylarında daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için kışın cilt bakımında bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Cildinizi Nemlendirin

Kış aylarında soğuk havanın cildinizi kurutmasını ve ciltteki nemin yok olmasını istemiyorsanız eğer mutlaka dışarı çıkmadan önce nemlendirici kremler kullanın. Cilt yapınıza uygun olarak seçeceğiniz ürünler cildin neminin korunmasını sağlarken kurumasını önleyecektir.

Maske Uygulaması Yapın

Soğuklar nedeniyle nemini kaybeden cildin kaybettiği nemi kazanması için nemlendirici ürünlerin yanı sıra maskelerde yapabilirsiniz. Haftada birkaç sefer uygulayacağınız cilt maskelerini yaparken yine cilt tipinize uygun olan ürünler seçmeye özen gösterin.

Peeling Yapın

Ciltteki ölü derinin temizlenmesi için düzenli aralıklarla peeling uygulamaları yapabilirsiniz.

Temizlik

Cildin sağlıklı olması için temizlik önemlidir. Makyaj yaptıktan sonra mutlaka makyajınızı temizleyin. Ciltte kalan makyaj cildin daha çok kurumasına neden olacaktır. Ayrıca ciltteki gözeneklerin açılması ve cildin hava alması için cildin temizlenmesi gerekir. Cilt temizliği için seçeceğiniz ürünlerin cildinizi kurutmamasına ve nemlendirici özelliklerinin olmasına özen gösterin.

Çok Sıcak Su Kullanmayın

Duş sırasında veya yüz yıkanırken çok sıcak su kullanmak cildin daha fazla kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle daha çok ılık su kullanmaya özen gösterin. Daha sonra ise mutlaka nemlendirici kremleri cildinize uygulayın.

Fazla Makyaj Yapmaktan Kaçının

Hava nedeniyle cilt kurumaya meyilli olduğu için sizin kullandığınız fazla makyaj malzemesi de ciltteki gözenekleri kapatıp hava almasını engeller. Böyle olunca da cildiniz daha çabuk kurur. Bu nedenle kış aylarında daha hafif makyaj yapmaya özen göstermelisiniz.

Bol Su İçin ve Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı bir cilt için su tüketimi önemlidir. Düzenli olarak tüketeceğiniz su ile cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında tüketeceğiniz sağlıklı besinlerde cildinizin sağlığını koruyacaktır.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.